parsec technologies
Parsec Technologies PRO5R2L2WG15BS Rottweiler 5:1 Antenna 2lte 2 Accs Wifi Gps 15ft Black
- SKU:
- 18211835
- MPN:
- pro5r2l2wg15bs
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/26/2024 11:56:13 AM PST
- Stock Update:
- 07/26/2024 11:56:13 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Parsec Technologies - PRO5R2L2WG15BS - Parsec Rottweiler PRO Antenna - 617 MHz to 894 MHz, 1710 MHz to 2700 MHz, 3400 MHz to 3800 MHz, 5150 kHz to 5925 kHz, 1575.42 MHz, 2400 MHz to 2483.5 MHz, 4900- The Rottweiler PRO Series antennas are high-performance, 5G, CAT18 (600MHz - 6GHz) antennas
- Package Dimensions: 9 x 4 x 1 inches
- Manufacturer: Parsec Technologies
The Rottweiler PRO Series antennas are high-performance, 5G, CAT18 (600MHz - 6GHz) antennas. The Rottweiler antennas are perfect for FirstNet, first responders, critical communications, transportation/fleet, remote video monitoring, and mobile broadband. The Rottweiler Series are low profile, high-performance, external antennas available with MIMO LTE, up to 3 WiFi, and GPS. Application/Usage: Wireless Data Network Application/Usage: GPS Application/Usage: Cellular Network Application/Usage: Wireless Data Network Application/Usage: GPS Application/Usage: Cellular Network Product Type: Antenna Product Type: Antenna Manufacturer Part Number: PRO5R2L2WG15BS Connector Type: RP-SMA Connector Type: SMA Manufacturer: Parsec Technologies, Inc. Product Name: Rottweiler PRO Antenna Product Line: Rottweiler PRO Brand Name: Parsec Brand Name: Parsec Country of Origin: United States Height: 1.45 Width: 8.50 Depth: 3.65 Product Family: Rottweiler PRO Product Color: Black Antenna Gain (Isotropic): 8.4 dBi Product Color: Black Operating Frequency Range: 4900 MHz to 5900 MHz Operating Frequency Range: 2400 MHz to 2483.5 MHz Operating Frequency Range: 1575.42 MHz Operating Frequency Range: 5150 kHz to 5925 kHz Operating Frequency Range: 3400 MHz to 3800 MHz Operating Frequency Range: 1710 MHz to 2700 MHz Operating Frequency Range: 617 MHz to 894 MHz Antenna Gain (Isotropic): 8.4 dBi
Features
Cellular Network
GPS
Wireless Data Network
Country of Origin:
United States
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Height | 1.45" |
| Width | 8.50" |
| Depth | 3.65" |
| Interfaces/Ports | |
| Connector Type |
|
| General Information | |
| Brand Name | Parsec |
| Manufacturer Website Address | http://parsec-t.com |
| Marketing Information | The Rottweiler PRO Series antennas are high-performance, 5G, CAT18 (600MHz - 6GHz) antennas. The Rottweiler antennas are perfect for FirstNet, first responders, critical communications, transportation/fleet, remote video monitoring, and mobile broadband. The Rottweiler Series are low profile, high-performance, external antennas available with MIMO LTE, up to 3 WiFi, and GPS. |
| Product Type | Antenna |
| Product Name | Rottweiler PRO Antenna |
| Manufacturer | Parsec Technologies, Inc. |
| Manufacturer Part Number | PRO5R2L2WG15BS |
| Product Line | Rottweiler PRO |
| Technical Information | |
| Operating Frequency Range |
|
| Antenna Gain (Isotropic) | 8.4 dBi |
Warranty Information