parsec technologies
Parsec Technologies PRO9H4L4WG15B Husky Pro Antenna
- SKU:
- 18211841
- MPN:
- pro9h4l4wg15b
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 12/23/2025 06:08:58 AM PST
- Stock Update:
- 12/23/2025 06:08:58 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The Husky Series antennas are high-performance, 5G, CAT18 (600MHz - 6GHz) antennas, available with 4X4 MIMO LTE, 4X4 MIMO WiFi, and GPS. The Husky Series antennas are perfect for mobile and fixed wireless applications.The Husky Series are rugged, high-performance, IP67 rated antennas.
Features
Application/Usage:
United States
Cellular Network
GPS
Wireless Data Network
Country of Origin:
United States
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Pole |
| Product Color | Black |
| Height | 2.23" |
| Depth | 12" |
| Diameter | 10.75" |
| Interfaces/Ports | |
| Connector Type |
|
| General Information | |
| Brand Name | Parsec |
| Manufacturer Website Address | http://parsec-t.com |
| Marketing Information | The Husky Series antennas are high-performance, 5G, CAT18 (600MHz - 6GHz) antennas, available with 4X4 MIMO LTE, 4X4 MIMO WiFi, and GPS. The Husky Series antennas are perfect for mobile and fixed wireless applications. The Husky Series are rugged, high-performance, IP67 rated antennas. |
| Product Type | Antenna |
| Product Name | Husky PRO Antenna |
| Manufacturer | Parsec Technologies, Inc. |
| Manufacturer Part Number | PRO9H4L4WG15B |
| Product Line | Husky PRO |
| Technical Information | |
| Operating Frequency Range |
|
| Antenna Gain (Isotropic) | 8 dBi |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Parsec Technologies PRO9H4L4WG15B Husky Pro Antenna