parsec technologies
Parsec Falcon PTA Antenna PTA2F2L06BT9
- SKU:
- 20705356
- MPN:
- pta2f2l06b-t9
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/30/2026 06:18:50 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $70.11 each 70.11 |
| Buy 3 | and pay only $67.63 each 67.63 |
| Buy 4 - 7 | and pay only $66.42 each 66.42 |
| Buy 8 or above | and pay only $64.63 each 64.63 |
- Stock Update:
- 03/30/2026 06:18:50 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Falcon Portable Antenna 2 Cellular, 6' Low Loss Cable, SMA(M) Black, 2 SMA(F) w/ T9 Connectors- 2X2 MIMO CELLULAR
- 5G OMNI-DIRECTIONAL
- 600 MHz - 6 GHz
- Aesthetic Design - Subtle Design Indoor Antenna
- Versatile Mounting - Window, Wall, or Tabletop Mount
- High Data Speeds - High-Capacity Throughput for Streaming
- Indoor - Subtle Design Indoor Antenna
Features
TAA Compliant:
Yes
United States
Yes
Application/Usage:
Indoor
Cellular Network
Country of Origin:
United States
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor |
|
| Height | 7" |
| Width | 6.10" |
| Depth | 0.91" |
| Interfaces/Ports | |
| Connector Type |
|
| General Information | |
| Brand Name | Parsec |
| Manufacturer Website Address | http://parsec-t.com |
| Marketing Information | The Falcon series antenna is a 5G antenna with 2X2 MIMO cellular, omni-directional, window/ wall mount or countertop stand mount. Created to make working from home and remote learning a breeze with access to high performance of 600 MHz to 6 GHz 4G/5G frequencies. This compact, indoor antenna brings high speed data in an easy install solution. Compatible with most routers and hotspot devices. |
| Product Type | Antenna |
| Product Name | Falcon PTA Antenna |
| Manufacturer | Parsec Technologies, Inc. |
| Manufacturer Part Number | PTA2F2L06B-T9 |
| Product Series | PTA |
| Product Line | Falcon |
| Technical Information | |
| Directivity | Omni-directional |
| Frequency Band Type | RF |
| Operating Frequency Range | 600 MHz to 6000 MHz |
| Antenna Gain (Isotropic) | 4 dBi |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Parsec Falcon PTA Antenna PTA2F2L06BT9
$78.68