Patriot
Patriot Memory 8gb Pc3-12800 [1600mhz] Ultrabook Sodimm - 8 Gb - Ddr3 Sdram - 1600 Mhz Ddr3-1600/pc3-12800 - 1.35 V - Non-ecc - Unbuffered - 204-pin - Sodimm (psd38g1600l2s)
- SKU:
- 18060528
- MPN:
- psd38g1600l2s
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Patriot’s Memory for Ultrabook™ SODIMM modules are the perfect, no hassle upgrade for any Ultrabook™ class notebook. Compatible with with Intel’s® 3rd generation mobile processors and running at just 1.35 volts, these SODIMM modules are optimized for ultra low power consumption providing extremely efficient performance.
Patriot’s Memory for Ultrabook™ is built from the highest quality, components and hand tested offering consumers rock-solid plug and play performance for the most demanding mobile applications.
Compatible with Windows® 7, Windows® Vista, Windows® XP, Windows® 2000, Windows® ME, Linux 2.4 and later, Mac® OS 9, X and later, Patriot’s Memory for Ultrabook™ modules are backed by a limited lifetime warranty and Patriot Memory’s award winning customer support.
Features
Environmentally Friendly:
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Thickness | 126 mil |
| Form Factor | SODIMM |
| Weight (Approximate) | 0.32 oz |
| Length | 2.6" |
| Number of Pins | 204-pin |
| Width | 1.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Patriot Memory |
| Manufacturer Website Address | http://www.patriotmemory.com |
| Marketing Information | Patriot's Memory for Ultrabook™ SODIMM modules are the perfect, no hassle upgrade for any Ultrabook™ class notebook. Compatible with with Intel's® 3rd generation mobile processors and running at just 1.35 volts, these SODIMM modules are optimized for ultra low power consumption providing extremely efficient performance. Patriot's Memory for Ultrabook™ is built from the highest quality, components and hand tested offering consumers rock-solid plug and play performance for the most demanding mobile applications. Compatible with Windows® 7, Windows® Vista, Windows® XP, Windows® 2000, Windows® ME, Linux 2.4 and later, Mac® OS 9, X and later, Patriot's Memory for Ultrabook™ modules are backed by a limited lifetime warranty and Patriot Memory's award winning customer support. |
| Packing | Blister |
| Product Type | RAM Module |
| Product Name | Signature DDR3 8GB PC3-12800 (1600MHz) CL11 Ultrabook SODIMM |
| Manufacturer | Patriot Memory, LLC |
| Manufacturer Part Number | PSD38G1600L2S |
| Product Line | Signature |
| Technical Information | |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Size | 8 GB |
| CAS Latency | CL11 |
| Memory Speed | 1600 MHz |
| Device Supported | Notebook |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Memory Standard | DDR3-1600/PC3-12800 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Patriot Memory 8gb Pc3-12800 [1600mhz] Ultrabook Sodimm - 8 Gb - Ddr3 Sdram - 1600 Mhz Ddr3-1600/pc3-12800 - 1.35 V - Non-ecc - Unbuffered - 204-pin - Sodimm (psd38g1600l2s)