Patriot
Patriot Signature DDR2 2GB CL6 PC2-6400 (800MHz) SODIMM (PSD22G8002S)
- SKU:
- 18060520
- MPN:
- psd22g8002s
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 04/12/2022 02:22:37 PM PST
- Stock Update:
- 04/12/2022 02:22:37 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
2gb 800mhz ddr2; patriot signature ddr2 800mhz non-ecc unbuffered so-dimm is designed to support high performance notebook and mobile systems. Patriot so-dimm memory modules are fully tested and validated at 800mhz (pc2-6400) to ensure reliable performance and compatibility. These memory modules are perfect to meet the needs of those requiring memory upgrades.Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | SODIMM |
| Number of Pins | 200-pin |
| General Information | |
| Brand Name | Patriot Memory |
| Manufacturer Website Address | http://www.patriotmemory.com |
| Marketing Information | Patriot Signature DDR2 800MHz Non-ECC Unbuffered SO-DIMM is designed to support high performance notebook and mobile systems. Patriot SO-DIMM memory modules are fully tested and validated at 800MHz (PC2-6400) to ensure reliable performance and compatibility. These memory modules are perfect to meet the needs of those requiring memory upgrades. |
| Product Type | RAM Module |
| Product Name | Signature 2GB DDR2 SDRAM Memory Module |
| Manufacturer | Patriot Memory, LLC |
| Manufacturer Part Number | PSD22G8002S |
| Product Model | PSD22G8002S |
| Product Line | Signature |
| Technical Information | |
| Memory Technology | DDR2 SDRAM |
| Number of Modules | 1 x 2GB |
| Memory Size | 2 GB |
| CAS Latency | CL6 |
| Device Supported | Notebook |
| Memory Voltage | 1.80 V |
| Memory Standard | DDR2-800/PC2-6400 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Patriot Signature DDR2 2GB CL6 PC2-6400 (800MHz) SODIMM (PSD22G8002S)