Patriot
Patriot Memory Viper Elite 16GB DDR4 SDRAM Memory Module (pve416g240c6gy)
- SKU:
- 18060588
- MPN:
- pve416g240c6gy
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 09/23/2021 09:25:19 AM PST
- Stock Update:
- 09/23/2021 09:25:19 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Patriot's Viper Elite memory modules are designed with true performance in mind. Built for the latest Intel platforms the Viper Elite series provides the best performance and stability for the most demanding computer environments. The Viper Elite series utilizes a custom designed high performance heat shield for superior heat dissipation to ensure rock solid performance even when using the most taxing applications. Built from the highest quality Build of Materials Patriot?s Viper Elite series memory modules are hand tested and validated for system compatibility.Features
Environmentally Friendly:
Yes
Intel Motherboard Series:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Yes
Compatibility:
Intel Motherboard Series:
- 100
- 200
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Thickness | 267.7 mil |
| Form Factor | DIMM |
| Weight (Approximate) | 1.11 oz |
| Length | 5.2" |
| Number of Pins | 288-pin |
| Width | 1.7" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Patriot Memory |
| Package Type | Retail |
| Manufacturer Website Address | http://www.patriotmemory.com |
| Marketing Information | Patriot's Viper Elite memory modules are designed with true performance in mind. Built for the latest Intel® platforms, the Viper Elite series provides the best performance and stability for the most demanding computer environments. The Viper Elite series utilizes a custom designed high performance heat shield for superior heat dissipation to ensure rock solid performance even when using the most taxing applications. Built from the highest quality Build of Materials, Patriot's Viper Elite series memory modules are hand tested and validated for system compatibility. |
| Product Type | RAM Module |
| Product Name | Viper Elite 16GB DDR4 SDRAM Memory Module |
| Manufacturer | Patriot Memory, LLC |
| Manufacturer Part Number | PVE416G240C6GY |
| Product Line | Viper Elite |
| Technical Information | |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Memory Size | 16 GB |
| CAS Latency | CL16 |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| Device Supported |
|
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Memory Standard | DDR4-2400/PC4-19200 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Patriot Memory Viper Elite 16GB DDR4 SDRAM Memory Module (pve416g240c6gy)