Patriot
Patriot Memory P300 128 GB Solid State Drive - M.2 2280 Internal - PCI Express NVMe [PCI Express NVMe 3.0 x4] (p300p128gm28)
- SKU:
- 18274173
- MPN:
- p300p128gm28
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 09/29/2023 04:02:42 PM PST
- Stock Update:
- 09/29/2023 04:02:42 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Patriot P300 M.2 PCIe Gen 3 x4 128GB SSD. The P300 is Patriot's next generation of mid-tier PCIe gen 3x4 NVMe SSD to hit the market offering 25% higher transfer speeds and IOPs than standard PCIe 3x2 solutions. The compact m.2 form factor is designed for easy installation and will fit into any PC or laptop while its low power consumption helps extend laptop battery life.The P300 is guaranteed to improve start-up loading and transfer times over traditional hard disk drives. The P300's advanced firmware offers ECC technology and end-to-end data path protection to ensure data integrity throughout the life to the drive. Advanced wear-leveling and thermal management features extend the life of the drive for maximum use. Boost your computer's performance with quicker application loading times for a better overall experience and productivity while transferring heavy workloads without the lag. Backed by our 3-year warranty Patriot's P300 delivers one of the most reliable price-to-performance SSD's on the market. FEATURES: Built with the latest PCIe 3 x 4 controller 2280 M.2 PCIe Gen3 x 4 NVMe 1.3 HMB technology NANDXtend ECC technology Operating Temperature: 0 - 70C Power Consumption: Full: 2.07W Idle: 0.37W TBW: 40TB 4K Aligned Random Read: up to 290K IOPs 4K Aligned Random Write: up to 150K IOPs Sequential Read (ATTO): up to 1 600MB/s Sequential Write (ATTO): up to 600MB/s Sequential Read (CDM): up to 1 600MB/s Sequential Write (CDM): up to 600MB/s O/S Supported: Windows 7/8.0/8.1/10 .Features
Operating System Compatibility:
Taiwan
Windows 7
Windows 8
Windows 8.1
Windows 10
Device Supported:
Notebook
Desktop PC
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Weight (Approximate) | 0.32 oz |
| Length | 3.1" |
| Drive Type | Internal |
| Height | 0.1" |
| Width | 0.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 3.0 x4 |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| General Information | |
| Brand Name | Patriot Memory |
| Manufacturer Website Address | http://www.patriotmemory.com |
| Marketing Information | The P300 is Patriot's next generation of mid-tier PCIe Gen3 x4 NVMe SSD to hit the market, offering 25% higher transfer speeds and IOPs than standard PCIe 3x2 solutions. The compact M.2 form factor is designed for easy installation and will fit into any PC or laptop, while its low power consumption helps extend laptop battery life. The P300 is guaranteed to improve start-up, loading, and transfer times over traditional hard disk drives. The P300's advanced firmware offers ECC technology and end-to-end data path protection to ensure data integrity throughout the life of the drive. Advanced wear-leveling and thermal management features extend the life of the drive for maximum use. Boost your computer's performance with quicker application loading times for a better overall experience and productivity while transferring heavy workloads without the lag. Backed by our 5-year warranty, Patriot's P300 delivers one of the most reliable price-to-performance SSD's on the market. |
| Product Type | Solid State Drive |
| Product Name | Patriot P300 M.2 PCIe Gen 3 x4 128GB SSD |
| Manufacturer | Patriot Memory, LLC |
| Manufacturer Part Number | P300P128GM28 |
| Product Series | P300 |
| Drive Performance | |
| Maximum Read Transfer Rate | 1600 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 600 MB/s |
| Random 4KB Read | 290000IOPS |
| Maximum Sequential Read | 1.56 GB/s |
| Mean Time Between Failures (MTBF) | 171.1 Year |
| Maximum Sequential Write | 600 MB/s |
| Random 4KB Write | 150000IOPS |
| Endurance (TBW) | 60 TB |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 128 GB |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Patriot Memory P300 128 GB Solid State Drive - M.2 2280 Internal - PCI Express NVMe [PCI Express NVMe 3.0 x4] (p300p128gm28)