Patriot
Patriot Memory P400 1 TB Solid State Drive - M.2 2280 Internal - PCI Express NVMe [PCI Express NVMe 4.0 x4] (p400p1tbm28h)
- SKU:
- 18925078
- MPN:
- p400p1tbm28h
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Patriot P400 1TB M.2 2280 PCIe Gen4 x 4 Solid State Drive. Elevate your systems performance with Patriot's P400 solid state drive for maximized reliability ultra-thin profile and easy-to-install PCIe. The improved graphene heatshield provides better temperature dissipation for greater performance and unhinged efficiency throughout immense application usage. Assembled with the latest PCIe Gen4 x4 controller the P400 provides excellent dependability including faster data access multi-application uses and quick transfer speeds. Designed for a high-performance functionality across video editing gaming battles creative projects and so much more! Supported by Patriot's 3-year warranty P400 is best compatible with the latest Windows? operating systems 7/8.0/8.1/10. The P400 SSD is the optimal upgrade for a high-powered user experience no matter the task. FEATURES: Built with the latest PCIe Gen4 x4 controller 2280 M.2 PCIe Gen4 x 4 NVMe 1.3 High efficiency slim Graphene heatshield. SmartECC technology Thermal throttling technology Operating Temperature: 0 - 70C Power Consumption: Full: 2.38W Idle:0.38W TBW:800TB 4K Aligned Random Read: up to 620K IOPs 4K Aligned Random Write: up to 550K IOPs Sequential Read (ATTO): up to 5 000MB/s Sequential Write (ATTO): up to 4 800MB/s Sequential Read (CDM): up to 5 000MB/s Sequential Write (CDM): up to 4 800MB/s O/S Supported: Windows 7/8.0/8.1/10 End to end data path protection.Features
Operating System Compatibility:
Taiwan
Windows 7
Windows 8
Windows 8.1
Windows 10
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Weight (Approximate) | 0.39 oz |
| Length | 3.1" |
| Drive Type | Internal |
| Height | 0.1" |
| Width | 0.9" |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface Standard | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Drive Interface | PCI Express NVMe |
| General Information | |
| Brand Name | Patriot Memory |
| Manufacturer Website Address | http://www.patriotmemory.com |
| Marketing Information | Elevate your system's performance with Patriot's P400 solid state drive for maximized reliability, ultra-thin profile, and easy-to-install PCIe. The improved graphene heatshield provides better temperature dissipation for greater performance and unhinged efficiency throughout immense application usage. Assembled with the latest PCIe Gen4 x4 controller, the P400 provides excellent dependability including faster data access, multi-application uses, and quick transfer speeds. Designed for a high-performance functionality across video editing, gaming battles, creative projects and so much more! |
| Product Type | Solid State Drive |
| Product Name | Patriot P400 1TB M.2 2280 PCIe Gen4 x 4 Solid State Drive |
| Manufacturer | Patriot Memory, LLC |
| Manufacturer Part Number | P400P1TBM28H |
| Product Model | P400 |
| Drive Performance | |
| Maximum Read Transfer Rate | 5000 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 4800 MB/s |
| Random 4KB Read | 620000IOPS |
| Maximum Sequential Read | 7.52 GB/s |
| Maximum Sequential Write | 4.69 GB/s |
| Random 4KB Write | 550000IOPS |
| Endurance (TBW) | 450 TB |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 1 TB |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Patriot Memory P400 1 TB Solid State Drive - M.2 2280 Internal - PCI Express NVMe [PCI Express NVMe 4.0 x4] (p400p1tbm28h)