Patriot
Patriot Memory Supersonic Rage Lite USB 3.2 Gen 1 Flash Drives - 128GB (pef128grlb32u)
- SKU:
- 18575101
- MPN:
- pef128grlb32u
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/26/2023 12:01:48 PM PST
- Stock Update:
- 10/26/2023 12:01:48 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Patriot Supersonic Rage Lite USB 3.2 Gen 1 Flash Drives - 128GB - Patriot's Supersonic Rage Lite USB 3.2 Gen. 1 compliant (backwards compatible with USB 3.0) is the ideal solution for those looking for a lightweight portable and fast performance transfer speed. The Rage Lite USB features a high-quality NAND and IC controller for excellent performance when working with various large file transfers. The durable housing features a retractable capless design with keychain holder for maximum protection and portability of your data. The Supersonic Rage Lite USB offers easy Plug and Play functionality and is driver free. It is compatible with Windows 10 Windows 8 Windows 7 Linux 2.6 and later Mac? OSX 10.X and carries a 3-year warranty. Backed by Patriot?s customer support the Supersonic Rage Lite is ready to assist you and your file transfer needs. FEATURES: USB 3.2 Gen. 1 Compliant (backwards compatible with USB 3.0) Up to 120MB/s Read Durable design extends the life of your drive Retractable design protects USB connector when drive not in use Key chain holder design Plug and Play driver free Compatible with Windows? 10 Windows? 8 Windows? 7 Linux 2.6 and later Mac OSX 10.X.Features
Environmentally Friendly:
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Taiwan
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 0.353 oz |
| Length | 0.4" |
| Product Color |
|
| Height | 2.1" |
| Width | 0.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 1) |
| General Information | |
| Brand Name | Patriot Memory |
| Manufacturer Website Address | http://www.patriotmemory.com |
| Marketing Information | Patriot's Supersonic Rage Lite USB 3.2 Gen. 1 compliant (backwards compatible with USB 3.0) is the ideal solution for those looking for a lightweight, portable, and fast performance transfer speed. The Rage Lite USB features a high-quality NAND and IC controller for excellent performance when working with various large file transfers. The durable housing features a retractable capless design with keychain holder for maximum protection and portability of your data. The Supersonic Rage Lite USB offers easy Plug and Play functionality and is driver free. It is compatible with Windows® 10 Windows® 8, Windows® 7, Linux 2.6 and later, Mac® OSX 10.X and carries a 3-year warranty. Backed by Patriot's customer support, the Supersonic Rage Lite is ready to assist you and your file transfer needs. |
| Product Type | Flash Drive |
| Product Name | Supersonic Rage Lite USB 3.2 Gen 1 Flash Drives - 128GB |
| Manufacturer | Patriot Memory, LLC |
| Manufacturer Part Number | PEF128GRLB32U |
| Product Line | Supersonic Rage Elite |
| Technical Information | |
| Maximum Read Speed | 120 MB/s |
| Shape | Rectangular |
| Features |
|
| Storage Capacity | 128 GB |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Patriot Memory Supersonic Rage Lite USB 3.2 Gen 1 Flash Drives - 128GB (pef128grlb32u)