Patriot
Patriot Memory Signature Line DDR4 8GB 2400MHz DIMM (PSD48G240081)
- SKU:
- 18060537
- MPN:
- psd48g240081
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 03/20/2023 08:07:43 AM PST
- Stock Update:
- 03/20/2023 08:07:43 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
PATRIOT SIGNATURE LINE SERIES DDR4 8GB (1 x 8GB) 2400MHz UDIMM SINGLEPatriot's Signature Line DDR4 Non-ECC unbuffered memory delivers the quality reliability and performance expected for today's mainstream computer needs. This 8GB DIMM is designed to run at PC4-19200 (2400MHz) at CAS 17 latency timings for better overall system responsiveness when using demanding application. Built using the highest quality components and hand tested Patriot ensures every module meets and exceeds industry standards to offer you a hassle-free plug-and-play memory upgrade. With free customer service and a lifetime warranty Patriot's Signature Line DDR4 memory modules are the perfect option for any PC system build or upgrade for faster performance.FEATURES: Series: Signature Line Form Factor: 288-Pin Unbuffered Dual In-Line Memory Module (UDIMM) Technology : DDR 4 Non-ECC Unbuffered Capacity: 8GB (1x8GB) Frequency: 2400MHz (PC4-19200) Timings: 17.17.17.39(2400MHz) Voltage: 1.2V (One) 1 Rank double sided module 100% Tested RoHS Compliant Limited lifetime warranty.Features
Environmentally Friendly:
Yes
Taiwan
Yes
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | DIMM |
| Number of Pins | 288-pin |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Patriot Memory |
| Manufacturer Website Address | http://www.patriotmemory.com |
| Marketing Information | Patriot's Signature Line DDR4 Non-ECC unbuffered memory delivers the quality, reliability and performance expected for today's mainstream computer needs. This 8GB DIMM is designed to run at PC4-19200 (2400MHz) at CAS 17 latency timings for better overall system responsiveness when using demanding application. Built using the highest quality components and hand tested, Patriot ensures every module meets and exceeds industry standards to offer you a hassle-free plug-and-play memory upgrade. With free customer service and a lifetime warranty, Patriot's Signature Line DDR4 memory modules are the perfect option for any PC system build or upgrade for faster performance. |
| Product Type | RAM Module |
| Product Name | Signature Line DDR4 8GB 2400MHz DIMM |
| Manufacturer | Patriot Memory, LLC |
| Manufacturer Part Number | PSD48G240081 |
| Product Line | Signature |
| Technical Information | |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Modules | 1 x 8GB |
| Memory Size | 8 GB |
| CAS Latency | CL17 |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Memory Standard | DDR4-2400/PC4-19200 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Patriot Memory Signature Line DDR4 8GB 2400MHz DIMM (PSD48G240081)