Patriot
Patriot Memory Signature Line 8GB DDR4 SDRAM Memory Module (psd48g266681s)
- SKU:
- 18060540
- MPN:
- psd48g266681s
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 08/28/2023 09:01:34 AM PST
- Stock Update:
- 08/28/2023 09:01:34 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
PATRIOT SIGNATURE LINE SERIES DDR4 8GB (1 x 8GB) 2666MHz SODIMM SINGLEPatriot Memory's Signature Line DDR4 SODIMM memory delivers the quality reliability and performance expected for today's notebook needs. This 8GB module is designed to run at 2666MHz (PC4-21300) at CAS 19 latency timings. Built using specific build-of-materials (BOMs) we ensure that every module meets and exceeds industry standards: offering you a hassle-free upgrade. We certify every component that goes into our modules including the modules themselves which must pass strict standards to ensure compatibility quality and reliability. With free customer service and a lifetime warranty Patriot Memory's Signature memory modules are a perfect system upgrade option.FEATURES: Series: Signature Line Form Factor: 260-Pin Small Outline Dual In-Line Memory Module (SODIMM) Technology: DDR4 Non-ECC Unbuffered Capacity: 8GB (1x8GB) Frequency: 2666MHz (PC4-21300) Timings: 19-19-19-43 Voltage: 1.2v (One) 1 Rank Single-sided module 100% Tested RoHS Compliant Limited Lifetime Warranty.Features
Country of Origin:
Taiwan
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Thickness | 120 mil |
| Form Factor | SODIMM |
| Weight (Approximate) | 0.32 oz |
| Length | 2.7" |
| Number of Pins | 260-pin |
| Width | 1.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Patriot Memory |
| Manufacturer Website Address | http://www.patriotmemory.com |
| Marketing Information | DDR4 8GB 2666MHz CL19 SODIMM Single Patriot Memory's Signature Line DDR4 SODIMM memory delivers the quality, reliability and performance expected for today's notebook needs. This 8GB module is designed to run at 2666MHz (PC4-21300) at CAS 19 latency timings. Built using specific build-of-materials (BOMs) we ensure that every module meets and exceeds industry standards: offering you a hassle-free upgrade. We certify every component that goes into our modules, including the modules themselves, which must pass strict standards to ensure compatibility, quality and reliability. With free customer service and a lifetime warranty, Patriot Memory's Signature memory modules are a perfect system upgrade option. |
| Product Type | RAM Module |
| Product Name | Signature Line 8GB DDR4 SDRAM Memory Module |
| Manufacturer | Patriot Memory, LLC |
| Manufacturer Part Number | PSD48G266681S |
| Product Line | Signature Line |
| Technical Information | |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Modules | 1 x 8GB |
| Memory Size | 8 GB |
| CAS Latency | CL19 |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Device Supported | Notebook |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Memory Standard | DDR4-2666/PC4-21300 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Patriot Memory Signature Line 8GB DDR4 SDRAM Memory Module (psd48g266681s)