Patriot
Patriot Memory 128 GB Class 10/UHS-I [U1] microSDXC - 1 Pack (psf128gmdc10)
- SKU:
- 18060547
- MPN:
- psf128gmdc10
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 08/11/2022 01:13:35 PM PST
- Stock Update:
- 08/11/2022 01:13:35 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Patriot LX Series micro SD Flash Memory card 128GB. Patriot's LX Series UHS-I compatible microSDHC/XC flash memory cards offer blazingly fast performance for the ultimate storage upgrade for HD camcorders and mid-range cameras. 128GB LX microSD is U1-certified and be able to achieve 10MB/s sustained write speed for full HD video capture. Remove the bottleneck of slow memory and capture every image or video without missing a moment. With Class 10 specification the Patriot LX Series microSDHC/XC cards are fast enough to record video in full high definition. These microSDHC/XC cards offer a maximum capacity up to 128GB providing enough room to shoot and store hours of videos and thousands of photos. Backed by Patriot's award winning customer service and a 2-year warranty the LX Series microSDHC/XC cards are the best choice for those looking to capture their world in stunning full HD resolutions. FEATURES: Complies with SDA UHS-I 3.0 specifications High level of copy protection Up to 80MB/s Read Compatible with micro SDHC and micro SDXC slot devices Voltage: 2.7 - 3.6V Operating Temperature: -25C to 85C Storage Temperature: -40C to 85C.Features
Environmentally Friendly:
Yes
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Taiwan
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Thickness | 39.4 mil |
| Weight (Approximate) | 0 oz |
| Length | 0.6" |
| Width | 0.4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Patriot Memory |
| Manufacturer Website Address | http://www.patriotmemory.com |
| Marketing Information | LX Series micro SD Flash Memory card 128GB Patriot's LX Series UHS-I compatible microSDHC/XC flash memory cards offer blazingly fast performance for the ultimate storage upgrade for HD camcorders and mid-range cameras. 128GB LX microSD is U1-certified, and be able to achieve 10MB/s sustained write speed for full HD video capture. Remove the bottleneck of slow memory and capture every image or video without missing a moment. With Class 10 specification, the Patriot LX Series microSDHC/XC cards are fast enough to record video in full high definition. These microSDHC/XC cards offer a maximum capacity up to 128GB providing enough room to shoot and store hours of videos and thousands of photos. Backed by Patriot 's award winning customer service and a 2-year warranty, the LX Series microSDHC/XC cards are the best choice for those looking to capture their world in stunning full HD resolutions. |
| Product Type | microSDXC |
| Product Name | LX 128GB microSDXC Card |
| Manufacturer | Patriot Memory, LLC |
| Manufacturer Part Number | PSF128GMDC10 |
| Product Series | LX |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Maximum Read Speed | 80 MB/s |
| Maximum Write Speed | 10 MB/s |
| Storage Capacity | 128 GB |
| Speed Class Rating | Class 10/UHS-I (U1) |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Patriot Memory 128 GB Class 10/UHS-I [U1] microSDXC - 1 Pack (psf128gmdc10)