Patriot
Patriot Memory Viper 4 Blackout 8GB DDR4 SDRAM Memory Module (pvb48g300c6k)
- SKU:
- 18338578
- MPN:
- pvb48g300c6k
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 12/16/2022 03:34:51 AM PST
- Stock Update:
- 12/16/2022 03:34:51 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Patriot Viper 4 Blackout Series DDR4 8GB (2 x 4GB) 3000MHz Kit. Patriot Viper 4 Blackout Series memory modules are designed with both true performance and sleek style in mind. Built for the latest platforms the Viper 4 Blackout Edition Series provides top quality performance and matches perfectly with almost any PC build. The Viper 4 Blackout Series utilizes a custom newly designed high performance black heat shield for superior heat dissipation to ensure rock solid performance even when using the most taxing applications. Built from the highest quality Build of Materials Patriot Viper 4 Blackout Series memory modules are hand tested and validated for system compatibility. The Patriot Viper 4 Blackout Series is XMP 2.0 ready high performance memory and compatible with the latest AMD and Intel platforms. Hand tested for quality assurance the Viper 4 Blackout Edition series is backed by a limited lifetime warranty. Viper 4 Blackout Edition: Black Sides / Black Top Compatibility: Tested across latest Intel and AMD series motherboards for reliably fast performance Feature Overclock: XMP 2.0 support for automatic overclocking Aluminum heat spreader for faster heat dissipation and cooler operation Limited lifetime warranty SPECIFICATIONS: Capacity: 8GB (2 x 4GB) Base Frequency: PC4-17000 (2133MHz) Base Timings: 15-15-15-36 - Tested Frequency Profile 1: PC4-24000 (3000MHz) - Tested Timings: 16-20-20-40 - Tested Voltage for Profile 1: 1.35V - Format: NON-ECC Unbuffered DIMM - Pin Out: 288-PinFeatures
Country of Origin:
Taiwan
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Thickness | 279.5 mil |
| Form Factor | DIMM |
| Weight (Approximate) | 3.70 oz |
| Length | 5.2" |
| Number of Pins | 288-pin |
| Width | 1.7" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Patriot Memory |
| Manufacturer Website Address | http://www.patriotmemory.com |
| Marketing Information | Patriot Viper 4 Blackout Series DDR4 8GB (2 x 4GB) 3000MHz Kit Patriot Viper 4 Blackout Series memory modules are designed with both true performance and sleek style in mind. Built for the latest platforms, the Viper 4 Blackout Edition Series provides top quality performance and matches perfectly with almost any PC build. The Viper 4 Blackout Series utilizes a custom, newly designed, high performance black heat shield for superior heat dissipation to ensure rock solid performance even when using the most taxing applications. Built from the highest quality Build of Materials, Patriot Viper 4 Blackout Series memory modules are hand tested and validated for system compatibility. The Patriot Viper 4 Blackout Series is XMP 2.0 ready, high performance memory and compatible with the latest AMD and Intel platforms. Hand tested for quality assurance, the Viper 4 Blackout Edition series is backed by a limited lifetime warranty |
| Product Type | RAM Module |
| Product Name | Viper 4 Blackout 8GB DDR4 SDRAM Memory Module |
| Manufacturer | Patriot Memory, LLC |
| Manufacturer Part Number | PVB48G300C6K |
| Product Line | Viper 4 Blackout |
| Technical Information | |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Modules | 2 x 4GB |
| Memory Size | 8 GB |
| CAS Latency | CL16 |
| Memory Speed | 3000 MHz |
| Device Supported | Desktop PC |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Memory Standard | DDR4-3000/PC4-24000 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Patriot Memory Viper 4 Blackout 8GB DDR4 SDRAM Memory Module (pvb48g300c6k)