Peavey
Peavey Pv231eq Dual 31-band 2/3 Octave Graphic Equilizer
- SKU:
- 18067130
- MPN:
- pv231eq
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 03/31/2026 05:24:38 PM PST
- Stock Update:
- 03/31/2026 05:24:38 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The pvr 231eq dual 31-band 2/3 octave graphic eq brings quality features & low pricing together. Select between 6 db or 12 db cut or boost over frequencies ranging from 20 hz to 20 khz. Low cut filter switch w/status led helps remove rumble from open mics while the bypass switch w/led indicator is convenient for sound checks. Balanced xlr & 1/4" ins & outs make connections to any system quick & simple.
dimensions 19" w x 3.5" h x 7.625" d (unpacked)
20.5" w x 5.875" h x 9.625" d (packed)
Features
Country of Origin:
China
China
Specs
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 15 W |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 7 lb |
| Length | 20.3" |
| Height | 10.5" |
| Width | 4.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| XLR In | Yes |
| XLR Out | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | Peavey |
| Manufacturer Website Address | http://www.peavey.com |
| Marketing Information | The PV® 231EQ dual 31-band 2/3 octave graphic EQ brings quality features and low pricing together. Select between 6 dB or 12 dB cut or boost over frequencies ranging from 20 Hz to 20 kHz. Low cut filter switch with status LED helps remove rumble from open mics while the bypass switch with LED indicator is convenient for sound checks. |
| Product Type | Graphic Equalizer |
| Product Name | PV231EQ Graphic Equalizer |
| Manufacturer | Peavey Electronics |
| Manufacturer Part Number | PV231EQ |
| Product Model | PV231EQ |
| Product Series | PV |
| Technical Information | |
| Number of Bands | 31 |
| Features | Bypass Switch |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Peavey Pv231eq Dual 31-band 2/3 Octave Graphic Equilizer