Esselte
Pendaflex Earthwise Recycled Hanging File Folder - Legal - 8.50" Width X 14" Length Sheet Size - 0.50" Expansion - 1/5 Tab Cut - 11 Pt. - Kraft - Natural - 25 / Box (76542_40)
- SKU:
- 18953055
- MPN:
- 76542_40
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 03/20/2024 11:50:57 AM PST
- Stock Update:
- 03/20/2024 11:50:57 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Use color to categorize files and speed up filing time. Lighter color interior helps prevent misfiling. Scored at bottom for 3/4 expansion. Includes tabs and blank white inserts. Folder Size Type: Legal; Max Folder Expansion: 0.5; Folder Color: Natural; Color Family: Brown.(25) Color-Matched Tabs; (25) White Inserts
Folder Size Type:Legal
Features
Assembly Required:
No
100%
Yes
United States
100%
No
Post-consumer-waste%:
100%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
United States
Recycled Content:
100%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Kraft |
| Weight (Approximate) | 5.30 lb |
| Color | Natural |
| General Information | |
| Brand Name | Pendaflex |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Marketing Information | Hanging folders are made from a high percentage of recycled material. Folders are manufactured to provide the same performance as standard hanging folders. Lighter interior helps prevent misfiles. Folders include clear 2" tabs (1/5 cut) and blank white inserts. |
| Product Type | Hanging Folder |
| Product Name | Earthwise Hanging Folders |
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 76542 |
| Product Line | EarthWise |
| Packaged Quantity | 25 / Box |
| Product Information | |
| Tab Cut | 1/5 |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 14" Length |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Sheet Standard | Legal |
| Expansion Size | 1/2" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Pendaflex Earthwise Recycled Hanging File Folder - Legal - 8.50" Width X 14" Length Sheet Size - 0.50" Expansion - 1/5 Tab Cut - 11 Pt. - Kraft - Natural - 25 / Box (76542_40)