Esselte
Pendaflex Expansion Standard Redrope Wallet - Letter - 8.50" Width X 11" Length Sheet Size - 700 Sheet Capacity - 3.50" Expansion - Redrope - Red Fiber - 10 / Box (1053elox)
- SKU:
- 18952951
- MPN:
- 1053elox
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, FL, MO, NC, NY, OH, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 03/30/2026 08:10:51 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $10.69 each 10.69 |
| Buy 3 - 4 | and pay only $9.40 each 9.4 |
| Buy 5 - 9 | and pay only $7.95 each 7.95 |
| Buy 10 - 27 | and pay only $7.01 each 7.01 |
| Buy 28 or above | and pay only $6.33 each 6.33 |
- Stock Update:
- 03/30/2026 08:10:51 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Red fiber stock has a coated, leather-like finish. Flexible, wraparound elastic cord closure with brass eyelet to prevent cord tear out. Fiber Gussets. Pocket/Wallet Type: Files/Papers; Size: Letter; Overall Expansion: 3.5; Closure Type: Elastic Cord.Global Product Type:Transport Wallets
Features
Assembly Required:
No
30%
Yes
Mexico
30% Fiber
No
Post-consumer-waste%:
30%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
Mexico
Recycled Content:
30% Fiber
Specs
| Physical Characteristics | |
| Length | 12" |
| Color | Red Fiber |
| Height | 9 3/4" |
| Width | 4 5/8" |
| General Information | |
| Brand Name | Pendaflex |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Marketing Information | Redrope wallet features a moisture-resistant, leatherlike finish. Full flap includes a secure elastic closure to protect your documents. Rollover, reinforced fiber gusset expands 3-1/2" as your project grows. Acid-free wallet holds up to 700 sheets. |
| Product Type | File Wallet |
| Product Name | Expansion Standard Redrope Wallet |
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 1053EL-OX |
| Packaged Quantity | 10 / Box |
| Product Information | |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expandable | Yes |
| Features |
|
| Sheet Standard | Letter |
| Expansion Size | 3 1/2" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Pendaflex Expansion Standard Redrope Wallet - Letter - 8.50" Width X 11" Length Sheet Size - 700 Sheet Capacity - 3.50" Expansion - Redrope - Red Fiber - 10 / Box (1053elox)
$14.80