Esselte
Pendaflex Heavy Duty Pressboard Classification Folders, Letter Size, Sky Blue - Letter - 8.50" Width X 11" Length Sheet Size - 400 Sheet Capacity - 2" Expansion - 2" Folder, 1" Divider (02604)
- SKU:
- 18070815
- MPN:
- 02604
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/22/2022 08:50:30 AM PST
- Stock Update:
- 10/22/2022 08:50:30 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
File projects small and large. Hefty 25 pt. Type III pressboard covers 17 pt. Kraft dividers. 2 expansion with matching-color gusset. 1 bonded fasteners on inside front cover and back cover. 1 dual fastener on partition dividers. Size: Letter; Number of Sections: 6; Cover Material(s): 25 pt. Pressboard; Interior Divider Material: 17 pt. Kraft.Features
Assembly Required:
No
30%
Yes
Mexico
65%
No
Post-consumer-waste%:
30%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
Mexico
Recycled Content:
65%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Length | 12 1/2" |
| Color | Sky Blue |
| Height | 1 5/8" |
| Width | 10 1/4" |
| General Information | |
| Brand Name | Pendaflex |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Marketing Information | Pressboard Classification Folders feature built-in dividers that separate related documents inside the same folder and create six separate filing surfaces. Extra-long tab design is perfect for filing in shelf systems. Folders are made of sturdy, 25 point pressboard with a straight-cut tab. Dividers are made of durable, 17 point Kraft. Folders have 2" capacity embossed fasteners in positions No. 1 and 3. Dividers have a 1" capacity dual fastener. Acid-free folders have 2" expandable, color-matched gussets to prevent ripping and tearing. |
| Product Type | Classification Folder |
| Product Name | 6-part Color Pressboard Classification Folders |
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 02604 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Tab Cut | Straight |
| Divider Thickness | 17 pt. |
| Fastener Capacity |
|
| Sheet Capacity | 400 Sheets |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Folder Thickness | 25 pt. |
| Expandable | Yes |
| Features |
|
| Divider Material | Kraft |
| Sheet Standard | Letter |
| Expansion Size | 2" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Pendaflex Heavy Duty Pressboard Classification Folders, Letter Size, Sky Blue - Letter - 8.50" Width X 11" Length Sheet Size - 400 Sheet Capacity - 2" Expansion - 2" Folder, 1" Divider (02604)