Esselte
Pendaflex Top Tab File Guides - Blank - 10.69" X 12.81" - 100 / Box - Manila Divider (en203)
- SKU:
- 18953085
- MPN:
- en203
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 08/19/2024 03:45:06 PM PST
- Stock Update:
- 08/19/2024 03:45:06 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Create custom guides -- just write on the guide or label the blank tabs. Heavyweight stock for long wear. Guide Size: 8.5 x 11; Tab Type: Top Tab; Tab Cut: 1/3-Cut; Tab Position: Assorted.Guide Size:8.5 x 11
Features
Assembly Required:
No
10%
Yes
Mexico
10%
No
Post-consumer-waste%:
10%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
Mexico
Recycled Content:
10%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Manila |
| General Information | |
| Brand Name | Pendaflex |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Marketing Information | File guides with blank tabs offer rigidity and strength to organize your files. Use the 18 point manila guides in active files. 1/3-cut tabs are cut from the body material and are 1/2" high. |
| Product Type | File Guide |
| Product Name | Blank Tab Manila File Guides |
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | EN203 |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Information | |
| Divider Color | Manila |
| Sheet Size | 8.50" Width x 11" Length |
| Divider Length | 12.81" |
| Tab Style | Blank |
| Divider Material | Pressboard |
| Divider Width | 10.7" |
| Sheet Standard | Letter |
| Divider Height | 12.63" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Pendaflex Top Tab File Guides - Blank - 10.69" X 12.81" - 100 / Box - Manila Divider (en203)