Post Fax
Pendaflex Watershed Expanding File Pockets - Letter - 8.50" Width X 11" Length Sheet Size - 1050 Sheet Capacity - 5.25" Expansion - Straight Tab Cut - Redrope - Redrope - 1 Each (35344each)
- SKU:
- 18070609
- MPN:
- 35344each
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/31/2025 10:46:13 PM PST
- Stock Update:
- 10/31/2025 10:46:13 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Made of durable red fiber material, the WaterShed File Pocket protects valuable documents from spills, rain and other moisture. Specially coated paper protects against moisture. Spills roll right off. Fully lined gussets are reinforced so they are tear-resistant. Gussets are 6-1/2" high. Acid-free file pocket holds up to 1,050 sheets of letter-size sheets.Features
Assembly Required:
No
30%
Yes
Mexico
30% Fiber
No
Post-consumer-waste%:
30%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
Mexico
Recycled Content:
30% Fiber
Specs
| Physical Characteristics | |
| Length | 12" |
| Color | Redrope |
| Height | 9 3/4" |
| Width | 4 5/8" |
| General Information | |
| Brand Name | Pendaflex |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Marketing Information | Made of durable red fiber material, the WaterShed File Pocket protects valuable documents from spills, rain and other moisture. Specially coated paper protects against moisture. Spills roll right off. Fully lined gussets are reinforced so they are tear-resistant. Gussets are 6-1/2" high. Acid-free file pocket holds up to 1,050 sheets of letter-size sheets. |
| Product Type | File Pocket |
| Product Name | Redrope WaterShed Expanding File Pockets |
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 35344EACH |
| Product Line | WaterShed |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Tab Cut | Straight |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expandable | Yes |
| Features |
|
| Sheet Standard | Letter |
| Expansion Size | 5 1/4" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Pendaflex Watershed Expanding File Pockets - Letter - 8.50" Width X 11" Length Sheet Size - 1050 Sheet Capacity - 5.25" Expansion - Straight Tab Cut - Redrope - Redrope - 1 Each (35344each)