Perfect Aire
Perfac 3PATW14002 14000 Btu Ttw Air Conditioner 230v
- SKU:
- 18166951
- MPN:
- 3patw14002
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/24/2023 06:40:05 AM PST
- Stock Update:
- 07/24/2023 06:40:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Perfect Aire 230V 14,000 BTU Follow Me Remote Through-the-Wall Air Conditioner, White- Your purchase includes One Perfect Aire Thru-the-Wall Air conditioner with Interior trim kit | Wall sleeve sold separately
- Dimensions 20.5 D x 24.25 W x 14.5 H | Wall sleeve dimensions 25.5 W x 15.25 H | Voltage 230V | Highest noise rating 61 dB | Covers up to 700 sq. ft. | Temperature range - 62? F 86? F
- Three speeds for both cool and fan modes | Auto, Sleep, Dry and Energy-Saver Modes
- Provides equal, fast and wide-range cooling in all directions | Front-mounted reusable air filter slides out for easy cleaning
- Remote control with built-in room temperature sensor regulates room temperature around remote allowing remote to become the thermostat
- Product Dimensions: 20.5 x 24.25 x 14.5 inches
- Item Weight: 89 pounds
- Manufacturer: Perfect Aire
Perfect aires through-the-wall air conditioners are designed to provide you with all your comfort needs. The electronic controls allow for easy change between modes. The follow me portable remove control includes a thermostat feature for total room coverage. With the follow me remote and the full range air direction control, hot spots in your rooms are easily eliminated. With added convenience, perfect aires models also feature a 24 hour programmable timer, auto restart function, and a slide-out filter for easy access. Save on running costs as well with the units energy saver mode.
Features
Package Contents:
CUL
No
- 3PATW14002 Wall Air Conditioner
- Interior trim kit
- Remote control
Certifications & Standards:
CUL
Energy Star:
No
Specs
| Power Description | |
| Input Current (Cooling) | 7.50 A |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Height | 14.5" |
| Width | 24.3" |
| Depth | 20.5" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Controls/Indicators | |
| AC Controls | Digital |
| Remote Control | Yes |
| Energy & Performance | |
| EER | 9.3 |
| Refrigerant | R-410A |
| General Information | |
| Brand Name | Perfect Aire |
| Manufacturer Website Address | http://www.bigwall.us |
| Product Type | Wall Air Conditioner |
| Product Name | 3PATW14002 Wall Air Conditioner |
| Manufacturer | Bigwall Enterprises, Inc |
| Manufacturer Part Number | 3PATW14002 |
| Product Model | 3PATW14002 |
| Technical Information | |
| Timer | Yes |
| Number of Cool Settings | 3 |
| Number of Fan Speeds | 3 |
| Operating Mode |
|
| Filter Type | Washable |
| Features |
|
| Coverage Area | 700 Sq. ft. |
| Cooling Capacity | 4102.99 W |
| Product Functions | Cooler |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Perfac 3PATW14002 14000 Btu Ttw Air Conditioner 230v