Perle Systems
Perle Iolan Sds1 P 2-port Secure Device Server Rj45 Connector Poe - 1 X Rj-45 Serial, 1 X Rj-45 10/100base-tx Network (04030170)
- SKU:
- 18142213
- MPN:
- 04030170
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The IOLAN SDS is the most advanced series of products available. Delivering high performance in a compact size, an IOLAN SDS1 P Single Port Console Server offers extensive security, flexibility and next generation IPv6 technology making it ideal for applications that require remote device/console management, data capture or monitoring.
Features
Additional Information:
Yes
Canada
- 802.3af Power over Ethernet (PoE) Compliant
- Software selectable RS232/422/485 interface
Environmentally Friendly:
Yes
Country of Origin:
Canada
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 8 oz |
| Height | 0.9" |
| Width | 2.5" |
| Depth | 3.5" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| General Information | |
| Brand Name | Perle |
| Manufacturer Website Address | http://www.perle.com |
| Marketing Information | The IOLAN SDS is the most advanced series of products available. Delivering high performance in a compact size, an IOLAN SDS1 P Single Port Console Server offers extensive security, flexibility and next generation IPv6 technology making it ideal for applications that require remote device/console management, data capture or monitoring. |
| Product Type | Device Server |
| Product Name | IOLAN SDS1 P 2-Port Secure Device Server RJ45 Connector POE |
| Manufacturer | Perle Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | 04030170 |
| Product Model | SDS1 P |
| Product Series | SDS |
| Product Line | IOLAN |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Network & Communication | |
| Network Standard | 10/100Base-TX |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Perle Iolan Sds1 P 2-port Secure Device Server Rj45 Connector Poe - 1 X Rj-45 Serial, 1 X Rj-45 10/100base-tx Network (04030170)