Perle Systems
Perle Systems 05040984 S-1110-m2st2 Media Cvtr Perp 10/100/1000baset-1000blx Mm 2st 2km
- SKU:
- 20161843
- MPN:
- 05040984
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Features
Country of Origin:
Canada
Canada
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor |
|
| Weight (Approximate) | 10.58 oz |
| Height | 1" |
| Width | 3.1" |
| Depth | 4.7" |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Ports | 2 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Number of ST Ports | 1 |
| General Information | |
| Brand Name | Perle |
| Manufacturer Website Address | http://www.perle.com |
| Product Type | Transceiver/Media Converter |
| Product Name | S-1110-M2ST2 Media Converter |
| Manufacturer | Perle Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | 05040984 |
| Product Model | S-1110-M2ST2 |
| Media & Performance | |
| Maximum Distance Supported | 2 km |
| Fiber Optic Cable Core/Cladding Specification |
|
| Network & Communication | |
| Network Technology |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Perle Systems 05040984 S-1110-m2st2 Media Cvtr Perp 10/100/1000baset-1000blx Mm 2st 2km