Perle Systems
Perle Systems 05059944 Mcr1900-ac Media Converter 2u Pwr 19 Slots Single Ac Power Supply
- SKU:
- 19092534
- MPN:
- 05059944
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The Perle MCR1900 Media Converter Chassis is the most reliable high density media converter solution available today. It is ideal for enterprise and campus environments where multiple points of fiber integration are essential. An end-to-end fiber to Ethernet solution can be achieved by pairing media converter modules in this high density chassis with another Perle MCR1900 chassis or standalone media converters. Management of Media Converter Modules and chassis can be performed with the addition of a chassis management module.
Features
15 Empty Slots
Management:
- SNMP
- Telnet
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 13.93 lb |
| Height | 3.5" |
| Width | 17.2" |
| Depth | 14" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Perle |
| Manufacturer Website Address | http://www.perle.com |
| Marketing Information | The Perle MCR1900 Media Converter Chassis is the most reliable high density media converter solution available today. It is ideal for enterprise and campus environments where multiple points of fiber integration are essential. An end-to-end fiber to Ethernet solution can be achieved by pairing media converter modules in this high density chassis with another Perle MCR1900 chassis or standalone media converters. Management of Media Converter Modules and chassis can be performed with the addition of a chassis management module. |
| Product Type | Media Converter Chassis |
| Product Name | MCR1900-AC 19 Slot Media Converter Chassis |
| Manufacturer | Perle Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | 05059944 |
| Product Model | MCR1900-AC |
Warranty Information