Perle Systems
Perle Systems 05091210 Sr-100-st2-xt Media Converter Perp 100base-tx Dual St 2km Xtemp
- SKU:
- 20135082
- MPN:
- 05091210
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Perle SR-100-XT DIN Rail Media Converters transparently connect UTP copper to fiber in industrial grade operating temperatures -40F to +167F (-40C to +75C). Equipment found in traffic management, oil and gas pipelines, weather tracking, industrial and outdoor applications must function in temperatures that cannot be supported by a commercial based media converter. These Fast Ethernet Media Converters are ideal for use with industrial devices subjected to harsh environments and severe temperatures such as security cameras, wireless access points, alarms, traffic controllers, sensors and tracking devices.
- Extend the data transmission distance of IP-based devices by connecting their 100Base-TX Copper interface to fiber.
- Extend the distance of an existing industrial network by linking CAT5/6/7 cabling to multimode or single mode fiber.
- Protect Ethernet data from EMI noise and interference by inter-connecting your copper-Ethernet devices over fiber in industrial plants.
An SR-100-XT Media Converter is also available with an SFP slot.
Network Administrators can "see-everything" with Perle's advanced features such as Auto-Negotiation, Auto-MDIX, Link Pass-Through, Far End Fault, and Remote Loopback. This allows for more efficient troubleshooting and less on-site maintenance. These cost and time saving features, along with a lifetime warranty and free worldwide technical support, make SR-100-XT Fast Ethernet Media Converters the smart choice for IT professionals.
Features
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Power Description | |
| Power Source | AC Adapter |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Rail-mountable |
| Weight (Approximate) | 4.23 oz |
| Height | 0.9" |
| Width | 4.5" |
| Depth | 3.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Interfaces/Ports | |
| ST Port Type | Duplex |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Ports | 3 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Number of ST Ports | 2 |
| General Information | |
| Brand Name | Perle |
| Manufacturer Website Address | http://www.perle.com |
| Marketing Information | Perle SR-100-XT DIN Rail Media Converters transparently connect UTP copper to fiber in industrial grade operating temperatures -40F to +167F (-40C to +75C). Equipment found in traffic management, oil and gas pipelines, weather tracking, industrial and outdoor applications must function in temperatures that cannot be supported by a commercial based media converter. These Fast Ethernet Media Converters are ideal for use with industrial devices subjected to harsh environments and severe temperatures such as security cameras, wireless access points, alarms, traffic controllers, sensors and tracking devices. Extend the data transmission distance of IP-based devices by connecting their 100Base-TX Copper interface to fiber. Extend the distance of an existing industrial network by linking CAT5/6/7 cabling to multimode or single mode fiber. Protect Ethernet data from EMI noise and interference by inter-connecting your copper-Ethernet devices over fiber in industrial plants. An SR-100-XT Media Converter is also available with an SFP slot. Network Administrators can "see-everything" with Perle's advanced features such as Auto-Negotiation, Auto-MDIX, Link Pass-Through, Far End Fault, and Remote Loopback. This allows for more efficient troubleshooting and less on-site maintenance. These cost and time saving features, along with a lifetime warranty and free worldwide technical support, make SR-100-XT Fast Ethernet Media Converters the smart choice for IT professionals. |
| Product Type | Transceiver/Media Converter |
| Product Name | SR-100-ST2-XT Transceiver/Media Converter |
| Manufacturer | Perle Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | 05091210 |
| Product Model | SR-100-ST2-XT |
| Product Series | SR-100-XT |
| Media & Performance | |
| Maximum Distance Supported | 2 km |
| Media Type Supported |
|
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Fiber Optic Cable Wavelength | 1310 nm |
| Fiber Optic Cable Core/Cladding Specification |
|
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Network Technology |
|
Warranty Information