Perle Systems
Perle Systems 05091970 Sr-1110-sfp-xt Media Converter Perp 10/100/1000base-t Sfp Slot Xtemp
- SKU:
- 18397878
- MPN:
- 05091970
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 09/24/2025 09:09:33 AM PST
- Stock Update:
- 09/24/2025 09:09:33 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The Perle SR-1110-SFP-XT DIN Rail Media Converter transparently connects UTP copper to fiber in industrial grade operating temperatures -40F to +167F (-40C to +75C). Equipment found in traffic management, oil and gas pipelines, weather tracking, industrial and outdoor applications must function in temperatures that cannot be supported by a commercial based media converter. This Rate Converting Media Converter is ideal for use with industrial devices subjected to harsh environments and severe temperatures such as security cameras, wireless access points, alarms, traffic controllers, sensors and tracking devices.
- Extend the data transmission distance of IP-based devices by connecting their 10/100/1000Base-T Copper interface to gigabit fiber.
- Extend the distance of an existing industrial network by linking CAT5/6/7 cabling to multimode or single mode fiber.
- Protect Ethernet data from EMI noise and interference by inter-connecting your copper-Ethernet devices over fiber in industrial plants.
The pluggable fiber optics port allows for flexible network configurations using SFP transceivers supplied by Perle, Cisco or other manufacturers of MSA compliant SFPs.
Network Administrators can "see-everything" with Perle's advanced features such as Auto-Negotiation, Auto-MDIX, Link Pass-Through, Fiber Fault Alert, and Loopback. This allows for more efficient troubleshooting and less on-site maintenance. These cost and time saving features, along with a lifetime warranty and free worldwide technical support, make the SR-1110-SFP-XT Rate Converting Media Converter the smart choice for IT professionals.
Features
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Power Description | |
| Power Source | AC Adapter |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor |
|
| Weight (Approximate) | 4.23 oz |
| Height | 0.9" |
| Width | 4.5" |
| Depth | 3.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Ports | 1 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| I/O Expansions | |
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
| Number of SFP Slots | 1 |
| Expansion Slot Type | SFP (mini-GBIC) |
| General Information | |
| Brand Name | Perle |
| Manufacturer Website Address | http://www.perle.com |
| Marketing Information | The Perle SR-1110-SFP-XT DIN Rail Media Converter transparently connects UTP copper to fiber in industrial grade operating temperatures -40F to +167F (-40C to +75C). Equipment found in traffic management, oil and gas pipelines, weather tracking, industrial and outdoor applications must function in temperatures that cannot be supported by a commercial based media converter. This Rate Converting Media Converter is ideal for use with industrial devices subjected to harsh environments and severe temperatures such as security cameras, wireless access points, alarms, traffic controllers, sensors and tracking devices. Extend the data transmission distance of IP-based devices by connecting their 10/100/1000Base-T Copper interface to gigabit fiber. Extend the distance of an existing industrial network by linking CAT5/6/7 cabling to multimode or single mode fiber. Protect Ethernet data from EMI noise and interference by inter-connecting your copper-Ethernet devices over fiber in industrial plants. The pluggable fiber optics port allows for flexible network configurations using SFP transceivers supplied by Perle, Cisco or other manufacturers of MSA compliant SFPs. Network Administrators can "see-everything" with Perle's advanced features such as Auto-Negotiation, Auto-MDIX, Link Pass-Through, Fiber Fault Alert, and Loopback. This allows for more efficient troubleshooting and less on-site maintenance. These cost and time saving features, along with a lifetime warranty and free worldwide technical support, make the SR-1110-SFP-XT Rate Converting Media Converter the smart choice for IT professionals. |
| Product Type | Transceiver/Media Converter |
| Product Name | SR-1110-SFP-XT Transceiver/Media Converter |
| Manufacturer | Perle Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | 05091970 |
| Product Model | SR-1110-SFP-XT |
| Media & Performance | |
| Maximum Distance Supported | 0.10 km |
| Media Type Supported |
|
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology |
|
| Network Technology |
|
Warranty Information