Perle Systems
Perle Systems 06005324 Er-s1110 Ethernet Repeater Perp 2x10/100/1000base-t Ports Poe Pd
- SKU:
- 18161206
- MPN:
- 06005324
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 08/12/2025 09:09:37 AM PST
- Stock Update:
- 08/12/2025 09:09:37 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
eR-S1110 Ethernet Repeater and Rate Converter: 2 x 10/100/1000Base-T (RJ45) ports. Auto-sensing and rate converting. Extend existing Ethernet cable length by 100m (300ft). 802.3af Power over Ethernet (PoE) compliant PD. AC power adapter included.
The eR-S1110 Ethernet Repeater extends network distances an additional 100m / 328ft over 4-wire twisted pair (CAT5/6/7). You can also perform rate conversion between 10/100/1000 Mbps network links.
The eR-S1110 Repeater can also operate as a Powered Device (PD) under IEEE 802.3af supporting end-span and mid-span power sources (PSE). This makes it ideal for organizations that need to deploy equipment in locations that are difficult or too costly to have separate AC power installed such as ceilings, walls and kiosks.
Package Contents:
- eR-S1110 Ethernet Repeater
- AC Power Adapter
- Wall/Panel Mount
Features
- eR-S1110 Ethernet Repeater
- AC Power Adapter
- Wall/Panel Mount
Certifications & Standards:
Emissions:
- FCC 47 Part 15 Class A
- EN55032 (CISPR32)
- EN61000-6-4
- EN55024 -CISRP24
- EN6100-4-2 (ESD): Contact
- EN61000-4-3 (RS)
- EN610004-4 (EFT)
- EN61000-4-5 (Surge):
- EN61000-4-6 (CS)
- EN 61000-4-8 (PFMF)
- EN 61000-4-11
- EN61000-4-16
Electrical Safety:
- UL/ULC/EN 62368-1
- CE
Environmentally Friendly:
Yes
Environmental Compliance:
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
Canada
Specs
| Power Description | |
| Power Source | AC Adapter |
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
| Form Factor |
|
| Weight (Approximate) | 8.11 oz |
| Height | 0.9" |
| Width | 3.5" |
| Depth | 2.5" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 2 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| General Information | |
| Brand Name | Perle |
| Manufacturer Website Address | http://www.perle.com |
| Marketing Information | eR-S1110 Ethernet Repeater and Rate Converter: 2 x 10/100/1000Base-T (RJ45) ports. Auto-sensing and rate converting. Extend existing Ethernet cable length by 100m (300ft). 802.3af Power over Ethernet (PoE) compliant PD. AC power adapter included. The eR-S1110 Ethernet Repeater extends network distances an additional 100m / 328ft over 4-wire twisted pair (CAT5/6/7). You can also perform rate conversion between 10/100/1000 Mbps network links. The eR-S1110 Repeater can also operate as a Powered Device (PD) under IEEE 802.3af supporting end-span and mid-span power sources (PSE). This makes it ideal for organizations that need to deploy equipment in locations that are difficult or too costly to have separate AC power installed such as ceilings, walls and kiosks. |
| Product Type | Network Repeater |
| Product Name | eR-S1110 Ethernet Repeater |
| Manufacturer | Perle Systems, Inc |
| Manufacturer Part Number | 06005324 |
| Product Series | eR-S1110 |
| Media & Performance | |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
Warranty Information