Perle Systems
Perle Systems 220902-01 Ctl Cws Wksta 2 Server Upgrade Accs Commercial 2 001-5k Servers
- SKU:
- 20431282
- MPN:
- 220902-01
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
VOYAGER 4300 UC SERIES
Free your workers from their desks with the perfect entry-level Bluetooth wireless headset. Meet the Voyager 4300 UC Series. It's everything they need to stay productive and connect to all their devices whether at home or in the office. Keep your teams productive with outstanding audio quality, all-day comfort and dual-mic Acoustic Fence technology that eliminates background noise. And it's an IT manager's dream with easy deployment and full remote management - all at an unbeatable price. Phenomenal flexibility, connectivity, and freedom? Yes please!
- Noise-canceling dual-mic with Acoustic Fence technology
- Acoustic hearing protection with SoundGuard DIGITAL
- Designed for portability: use at home and in the office
- Comfortable, adjustable padded headband
- Mono and stereo wearing styles
Package Contents:
- Voyager 4300 UC 4320 Headset
- Carry case
- BT700 USB adapter and charging cable
- Charging cable length: 1.5 meters
Features
Package Contents:
- Voyager 4300 UC 4320 Headset
- Carry case
- BT700 USB adapter and charging cable
- Charging cable length: 1.5 meters
Application/Usage:
Voice Call
Home
Office
Mac
PC
Phone
Desk Phone
Telephone
Specs
| Microphone | |
| Microphone Design | Boom |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Integrated Microphone | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Ear-cup |
| Weight (Approximate) | 5.71 oz |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB Type C |
| Battery Information | |
| Battery Capacity | 350 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| General Information | |
| Brand Name | Poly |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | VOYAGER 4300 UC SERIES Free your workers from their desks with the perfect entry-level Bluetooth wireless headset. Meet the Voyager 4300 UC Series. It's everything they need to stay productive and connect to all their devices whether at home or in the office. Keep your teams productive with outstanding audio quality, all-day comfort and dual-mic Acoustic Fence technology that eliminates background noise. And it's an IT manager's dream with easy deployment and full remote management - all at an unbeatable price. Phenomenal flexibility, connectivity, and freedom? Yes please! Noise-canceling dual-mic with Acoustic Fence technology Acoustic hearing protection with SoundGuard DIGITAL Designed for portability: use at home and in the office Comfortable, adjustable padded headband Mono and stereo wearing styles |
| Product Type | Headset |
| Product Name | Voyager 4300 UC 4320 Headset |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 220902-01 |
| Product Model | 4320 |
| Product Line | Voyager 4300 UC |
| Earpiece | |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | On-ear |
| Technical Information | |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Bluetooth Profiles |
|
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Cable Length | 4.92 ft |
| Wireless Operating Distance | 164 ft |
| Features |
|
| Sound Mode |
|
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Perle Systems 220902-01 Ctl Cws Wksta 2 Server Upgrade Accs Commercial 2 001-5k Servers