Phanteks
Phanteks PH-TC14PE Cpu Cooler Phanteks| Ph-tc14pe R
- SKU:
- 18493531
- MPN:
- ph-tc14pe
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
phanteks ph-tc14pe 5x?8mm dual heat-pipes dual 140mm premium fans and quiet cpu cooler with patented p.a.t.s coatingPhanteks PH-TC14PE ( Premium Edition ) twin tower thermal radiator design uses the latest aerospace technology. By using P.A.T.S to increase cooling performance and C.P.S.C Technology to enhance thermal conductivity, heat will easily dissipate, creating an opportunity for greater overclocking. Combined with Dual Phanteks PH-F140 Premium 140mm Fans, easy-to-install SoliSku mounting kit and PH-NDC thermal compound, Phanteks PH-TC14PE is setting the new standard of today s CPU cooling SKU : ADIB005OREE38
Package Contents:
- PH-TC14PE CPU Cooler
- PH-F140 Fan Accessories
- 6 x Rubber Bar
- 12 x Fan Clip Adaptor
- 6 x Fan Wire Clip
- 16 x Rubber Pad
- 1 x PWM External Adaptor
- SoliSku Mounting Kits for Intel and AMD
- 1 x Y-Fan Splitter
- 1 x PH-NDC Thermal Compound
- 2 x PH-TC14PE User's Manual
Features
Package Contents:
Processor
- PH-TC14PE CPU Cooler
- PH-F140 Fan Accessories
- 6 x Rubber Bar
- 12 x Fan Clip Adaptor
- 6 x Fan Wire Clip
- 16 x Rubber Pad
- 1 x PWM External Adaptor
- SoliSku Mounting Kits for Intel and AMD
- 1 x Y-Fan Splitter
- 1 x PH-NDC Thermal Compound
- 2 x PH-TC14PE User's Manual
Application/Usage:
Processor
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.76 lb |
| Heatsink Height | 6.30" |
| Heatsink Material | Aluminum |
| Heatsink Width | 5.51" |
| Depth | 6.3" |
| Material Details | <li>Copper Heat Pipe</li><li>Aluminum Cover</li> |
| Product Material | Copper |
| Fan Diameter Details | <p>2 x 140mm</p> |
| Form Factor | Internal |
| Heatsink Depth | 5.28" |
| Maximum Fan Diameter | 5.51" |
| Height | 6.7" |
| Width | 5.5" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Fan Information | |
| Airflow Details | <p>2 x 88.6CFM</p> |
| Number of Fans | 2 |
| Fan Bearing Type | UFB (Updraft Floating Balance) Bearing |
| Maximum Airflow | 88.60 CFM |
| Fan Speed (Max) | 1300 rpm |
| General Information | |
| Brand Name | Phanteks |
| Manufacturer Website Address | http://www.phanteks.com |
| Marketing Information | PH-TC14PE (Premium Edition), a twin tower thermal radiator uses the latest in aerospace technology. By incorporating P.A.T.S (Physical Antioxidant Thermal Spraying) and C.P.S.C (Cold Plasma Spraying Coating) Technologies, PH-TC14PE delivers superior heat dissipations and heat transfers. Equipped with five 8mm heat-pipes and dual 140mm PH-F140 Premium fans, thermal conductivities are enhanced and opportunities for extreme overclocking are attainable. |
| Product Type | Cooling Fan/Heatsink |
| Product Name | PH-TC14PE CPU Cooler |
| Manufacturer | Phanteks Company |
| Manufacturer Part Number | PH-TC14PE |
| Product Model | PH-TC14PE |
| Packaged Quantity | 1 |
| Heatsink Information | |
| Compatible Intel Socket |
|
| Compatible AMD Socket |
|
| Number of Heat Pipes | 5 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Phanteks PH-TC14PE Cpu Cooler Phanteks| Ph-tc14pe R