AOC
Philips 498P9Z 48.8" Dual Quad HD [DQHD] Curved Screen WLED LCD Monitor - 32:9 - Textured Black
- SKU:
- 19173879
- MPN:
- 498p9z
- Availability:
- Out of stock
- Shipping:
- $153.85 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 02/23/2023 01:27:23 PM PST
- Stock Update:
- 02/23/2023 01:27:23 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Wide open possibilities with two high-performance monitors in one
- P Line
- 49 (48.8"/124 cm diag.)
- 5120 x 1440 (Dual QHD)
32:9 SuperWide screen designed to replace multiscreen setups
32:9 SuperWide 49" screen, with 5120 x 1440 resolution, is designed to replace multiscreen setups for massive wide view. It's like having two 27" 16:9 Quad HD displays side-by-side. SuperWide monitors offer screen area of dual monitors without the complicated setup.
Effortlessly smooth action with Adaptive-Sync technology
Gaming shouldn't be a choice between choppy gameplay or broken frames. Get fluid, artifact-free performance at virtually any framerate with Adaptive-Sync technology, smooth quick refresh and ultra-fast response time.
DisplayHDR 400 for more lifelike and outstanding visuals
VESA-certified DisplayHDR 400 delivers a significant step-up from normal SDR displays. Unlike, other 'HDR compatible' screens, true DisplayHDR 400 produces astonishing brightness, contrast and colors. With global dimming and peak brightness up-to 400 nits, images come to life with notable highlights while featuring deeper, more nuanced blacks. It renders a fuller palette of rich new colors, delivering a visual experience that engages your senses.
Built-in KVM switch to easily switch between sources
With MultiClient Integrated KVM switch, you can control two separate PCs with one monitor-keyboard-mouse set up. A convenient button allows you to quickly switch between sources. Handy with set-ups that require dual PC computing power or sharing one large monitor to show two different PCs.
Less eye fatigue with Flicker-free technology
Due to the way brightness is controlled on LED-backlit screens, some users experience flicker on their screen which causes eye fatigue. Philips Flicker-free Technology applies a new solution to regulate brightness and reduce flicker for more comfortable viewing.
LowBlue Mode for easy on-the-eyes productivity
Studies have shown that just as ultra-violet rays can cause eye damage, shortwave length blue light rays from LED displays can cause eye damage and affect vision over time. Developed for wellbeing, Philips LowBlue Mode setting uses a smart software technology to reduce harmful shortwave blue light.
Tilt, swivel and height-adjust for an ideal viewing position
The Compact Ergo Base is a people-friendly Philips monitor base that tilts, swivels and height-adjusts so each user can position the monitor for maximum viewing comfort and efficiency.
165Hz refresh rates for ultra-smooth, brilliant images
You play intense, competitive gaming. You demand display with lag free, ultra-smooth images. This Philips display redraws the screen image up-to 165 times per second, effectively faster than a standard display. A lower frame rate can make enemies appear to jump from spot to spot on the screen, making them difficult targets to hit. With 165Hz frame rate, you get those critical missing images on the screen which shows enemy movement in ultra-smooth motion so you can easily target them. With ultra-low input lag and no screen tearing, this Philips display is your perfect gaming partner
MultiView enables simultaneous dual connection and view
With the ultra-high resolution Philips MultiView display you can now experience a world of connectivity. MultiView enables active dual connect and view so that you can work with multiple devices like a PC and notebook simultaneously, for complex multi-tasking.
Package Contents:
- 32:9 SuperWide Curved LCD Display
- Stand
- HDMI Cable
- DP Cable
- Power Cable
- User Documentation
Features
- 32:9 SuperWide Curved LCD Display
- Stand
- HDMI Cable
- DP Cable
- Power Cable
- User Documentation
Environmental Certification:
TCO Certified Displays
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Minimum Energy Performance Standards (MEPS)
Energy Star:
Yes
Energy Efficiency Certification:
ENERGY STAR 8.0
China Energy Conservation Program (CECP)
Post-consumer-waste%:
35%
TCO Certified:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Eurasian Economic Union Restriction of Hazardous Substances (EAEU RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Built-in Devices |
|
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 24.03 lb |
| Height with Stand | 22.36" |
| Product Color | Textured Black |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Depth with Stand | 11.93" |
| Height | 14.5" |
| Width with Stand | 47.01" |
| Color Family | Black |
| Width | 47" |
| Weight with Stand (Approximate) | 33.51 lb |
| Depth | 6.1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 48 Month |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 3.2 Downstream Ports | 4 |
| Number of USB Ports | 6 |
| Number of HDMI Inputs | 3 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 3,000:1 |
| Brightness | 550 Nit |
| Maximum Resolution | 5120 x 1440 |
| Dynamic Contrast Ratio | 80,000,000:1 |
| Standard Refresh Rate | 165 Hz |
| Color Gamut |
|
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync |
| General Information | |
| Brand Name | Philips |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.philips.com |
| Marketing Information | Wide open possibilities with two high-performance monitors in one P Line 49 (48.8"/124 cm diag.) 5120 x 1440 (Dual QHD) 32:9 SuperWide screen designed to replace multiscreen setups 32:9 SuperWide 49" screen, with 5120 x 1440 resolution, is designed to replace multiscreen setups for massive wide view. It's like having two 27" 16:9 Quad HD displays side-by-side. SuperWide monitors offer screen area of dual monitors without the complicated setup. Effortlessly smooth action with Adaptive-Sync technology Gaming shouldn't be a choice between choppy gameplay or broken frames. Get fluid, artifact-free performance at virtually any framerate with Adaptive-Sync technology, smooth quick refresh and ultra-fast response time. DisplayHDR 400 for more lifelike and outstanding visuals VESA-certified DisplayHDR 400 delivers a significant step-up from normal SDR displays. Unlike, other 'HDR compatible' screens, true DisplayHDR 400 produces astonishing brightness, contrast and colors. With global dimming and peak brightness up-to 400 nits, images come to life with notable highlights while featuring deeper, more nuanced blacks. It renders a fuller palette of rich new colors, delivering a visual experience that engages your senses. Built-in KVM switch to easily switch between sources With MultiClient Integrated KVM switch, you can control two separate PCs with one monitor-keyboard-mouse set up. A convenient button allows you to quickly switch between sources. Handy with set-ups that require dual PC computing power or sharing one large monitor to show two different PCs. Less eye fatigue with Flicker-free technology Due to the way brightness is controlled on LED-backlit screens, some users experience flicker on their screen which causes eye fatigue. Philips Flicker-free Technology applies a new solution to regulate brightness and reduce flicker for more comfortable viewing. LowBlue Mode for easy on-the-eyes productivity Studies have shown that just as ultra-violet rays can cause eye damage, shortwave length blue light rays from LED displays can cause eye damage and affect vision over time. Developed for wellbeing, Philips LowBlue Mode setting uses a smart software technology to reduce harmful shortwave blue light. Tilt, swivel and height-adjust for an ideal viewing position The Compact Ergo Base is a people-friendly Philips monitor base that tilts, swivels and height-adjusts so each user can position the monitor for maximum viewing comfort and efficiency. 165Hz refresh rates for ultra-smooth, brilliant images You play intense, competitive gaming. You demand display with lag free, ultra-smooth images. This Philips display redraws the screen image up-to 165 times per second, effectively faster than a standard display. A lower frame rate can make enemies appear to jump from spot to spot on the screen, making them difficult targets to hit. With 165Hz frame rate, you get those critical missing images on the screen which shows enemy movement in ultra-smooth motion so you can easily target them. With ultra-low input lag and no screen tearing, this Philips display is your perfect gaming partner MultiView enables simultaneous dual connection and view With the ultra-high resolution Philips MultiView display you can now experience a world of connectivity. MultiView enables active dual connect and view so that you can work with multiple devices like a PC and notebook simultaneously, for complex multi-tasking. |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Name | 32:9 SuperWide Curved LCD Display |
| Manufacturer | Philips Electronics |
| Manufacturer Part Number | 498P9Z |
| Product Model | 498P9Z |
| Product Series | P-Line |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 4 ms GTG |
| HDCP Supported | Yes |
| Curved Screen | Yes |
| Viewable Screen Size | 48.8" |
| Response Time | 4 ms |
| Aspect Ratio | 32:9 |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Pixel Pitch | 0.23300 mm x 0.23300 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Stand Adjustments |
|
| Stand Included | Yes |
| Horizontal Frequency |
|
| Screen Mode | Dual Quad HD (DQHD) |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Vertical Frequency |
|
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | WLED |
| Screen Size Class | 49" |
| Audio | |
| Number of Speakers | 2 |
| Speakers | Yes |
Warranty Information