Philips
Philips 548610 Ledbu Phili|548610 R
- SKU:
- 20053853
- MPN:
- 548610
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Add color to any room with two smart bulb, which offer warm to cool white light as well as 16 million colors. Use Bluetooth for instant light control in one room or connect to the Hue Bridge to unlock the full suite of features.SIMPLE TO GET STARTED: Set the mood with 16 million colors. Control your Philips Hue Smart Lights all with just the touch of a button on your mobile device or your favorite voice assistant. Add up to 10 Hue Bluetooth/Zigbee smart bulbs with the (free) Hue Bluetooth app. When ready to connect a voice assistant, just go to Settings > Add voice assistant in the Hue App. LIFETIME: 22 years or 25,000 lifetime hours (based on industry average usage), Energy Star Certified PREVIOUS HUE CUSTOMERS: This smart light, while Bluetooth compatible, will continue to work with your Hue Hub and can be seamlessly integrated into your current Hue Ecosystem. With the Hue Hub, you can control up to 50 smart lights throughout your home (even outdoor!). Create timers and routines to automate your entire smart home lighting setup. Control your lights while away from home or add accessories such as motion sensors and smart switches to further enhance your experience. SET THE RIGHT MOOD: Style up your home decor with color accents or set up fun light colors for your next party. Support your day with pre-set light recipes, to get you energized in the morning and wind you down after a long day. CERTIFIED FOR HUMANS: Struggle-free, tinker-free, stress-free. No patience neededtheyre actually simple.
Features
Energy Star:
Yes
Mexico
Yes
Country of Origin:
Mexico
Specs
| Power Description | |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.52 oz |
| Height | 4.4" |
| Diameter | 2.4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Energy & Performance | |
| Energy Efficiency Class (till 31st August 2021) | A+ |
| General Information | |
| Brand Name | Philips |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.philips.com |
| Marketing Information | Easy smart lighting Suitable for most Fxtures, these two E26 smart LED bulbs let you bring smart light anywhere in your home. Instantly set the mood with millions of shades of white and color light. Easy smart lighting Control up to 10 lights with the Bluetooth app Control lights with your voice Create a personalized experience with colorful smart light Set the right mood with warm to cool white light Get the perfect light recipes for your daily activities Unlock full suite of smart light features with Hue Bridge Easy smart lighting Suitable for most ?xtures, these two E26 smart LED bulbs let you bring smart light anywhere in your home. Instantly set the mood with millions of shades of white and color light. Easy smart lighting ? Control up to 10 lights with the Bluetooth app ? Control lights with your voice* ? Create a personalized experience with colorful smart light ? Set the right mood with warm to cool white light ? Get the perfect light recipes for your daily activities ? Unlock full suite of smart light features with Hue Bridge |
| Product Type | LED Light Bulb |
| Product Name | Hue LED Light Bulb |
| Manufacturer | Philips Electronics |
| Manufacturer Part Number | 548610 |
| Product Line | Hue |
| Packaged Quantity | 2 / Pack |
| Technical Information | |
| Light Color |
|
| Color Temperature | 6500°K |
| Virtual Assistant Supported |
|
| Base | E26 |
| Bulb Size Standard | A19 |
| Dimmable | Yes |
| Application/Usage |
|
| Incandescent Equivalent Wattage | 60 W |
| Features |
|
| Maximum Bulb Life | 25000 Hour |
| Maximum Bulb Power | 9.50 W |
| Bulb Shape | Standard Bulb |
| Luminous Flux | 800 lm |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Philips 548610 Ledbu Phili|548610 R