Philips
Philips 552349 Smart Plug Philips Hue 552349 Rt
- SKU:
- 20106214
- MPN:
- 552349
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Philips Hue Smart Plug for Hue Smart Lights, Bluetooth & Hue Hub Compatible- Plug in any light to add it to your Hue smart home system
- Designed to optimize space without blocking other sockets
- Connect instantly with Bluetooth
- Control with the Philips Hue app or your voice
- Add a Hue Bridge to enjoy the full Hue experience; including automations and out-of-home control, sold separately
- Manufacturer: ?Signify North America Corporation
- Part Number: ?552349
- Item Weight: ?2.78 ounces
- Product Dimensions: ?2.7 x 1.5 x 2.1 inches
- Country of Origin: ?China
- Item model number: ?552349
- Size: ?1 Count (Pack of 1)
- Color: ?White
- Style: ?Smart Plug
- Material: ?synth
- Voltage: ?120 Volts
- Wattage: ?1800 watts
- Item Package Quantity: ?1
- Number Of Pieces: ?1
- Mounting Type: ?Plug-In Mount
- Switch Style: ?Limit Switch
- Usage: ?Lighting, personal, home dcor, DIY, decoration, business
- Included Components: ?1 smart plug
- Batteries Included?: ?No
- Batteries Required?: ?No
- Warranty Description: ?2 years
The Hue Smart Plug extends your Hue ecosystem to non-connected lighting. Connected exactly as if it were another Hue light point, lights can be turned on & off via the app, voice, or Hue accessories. Non-Hue lighting can then be tied into your favorite Hue scenes, schedules, or can even be accessed remotely. The Philips Hue Smart plug allows to add any light to your Hue system. Instant control your non-hue lights via Bluetooth Control with app or voice Add Hue Bridge (sold separately) to unlock more.
Features
Compatibility:
China
Compatible Products:
- Lighting
- Personal
- Home Décor
- DIY
- Decoration
- Business
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Voltage Rating | 120 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Synthetic |
| Product Color | White |
| Height | 2" |
| Width | 3" |
| Depth | 1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Philips |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.philips.com |
| Product Type | Smart Plug |
| Product Name | Hue Smart Plug |
| Manufacturer | Philips Electronics |
| Manufacturer Part Number | 552349 |
| Product Line | Hue |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Wi-Fi Controllable | Yes |
| Plug Type | AC Power |
| Virtual Assistant Supported | ZigBee |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Philips 552349 Smart Plug Philips Hue 552349 Rt