Philips
Philips 562777 Switch Philips Hue 562777 R
- SKU:
- 20106220
- MPN:
- 562777
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Dim or brighten the room, toggle light scenes, or get the best light based on the time of day. The Hue dimmer switch attaches to walls or magnetic surfaces, but can also be used as a remote control anywhere in your home. Works with Hue smart lights, fixtures, and accessories.Get instant control over your Philips Hue smart lights. The dimmer switch lets you dim, brighten, and change your light settings with the simple push of a button. With its battery-powered design and the included adhesive, the dimmer switch can be placed anywhere. Its magnetic backing even lets you attach it to the refrigerator or other metal surfaces. Add the dimmer switch to a Hue Bridge-controlled Philips Hue setup to customize the settings in the Hue app. Press the Hue button to cycle through your favorite light scenes or get the right light based on the time of day. Three clearly marked buttons make the dimmer switch simple to use, whether turning your lights on, dimming and brightening, or setting your favorite light scenes. When using your Philips Hue smart dimmer switch with Philips Hue smart lights, you can use the Hue-button to switch between light recipes without the Philips Hue app or use the Philips Hue app to configure the button to set your favorite light scenes.
Features
Environmentally Friendly:
Yes
Room
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Yes
Application/Usage:
Room
Environmental Compliance:
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor |
|
| Weight (Approximate) | 2.72 oz |
| Product Color | White |
| Height | 4.9" |
| Width | 3.2" |
| Depth | 0.6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Philips |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.philips.com |
| Marketing Information | Convenient, customizable control Handy smart switches give you immediate control of your lights throughout your home. Always in control | Convenient versatility Control your entire smart lighting system from anywhere in your home - without your phone or tablet. The right light, every time Effortlessly switch the room's light scene or get the right light based on the time of day. Intuitive design Made to be used by anyone, Philips Hue smart switches are the simplest way to control your lights. Control your way Philips Hue accessories are versatile: set up, program, and use exactly how you want. Expertly designed, easy to use Wireless and effortlessly installed, smart light switches were made to make smart lighting simple. Personalize in the Hue app Easily select preset light scenes or customize your switch's settings to match the time of day. One-click control No need to navigate through the app - just one push controls your lights. Dim and brighten instantly Our smart switches install in seconds without the need to rewire, letting you dim and brighten your lights right out of the box. |
| Product Type | Wireless Switch |
| Product Name | Dimmer Switch |
| Manufacturer | Philips Electronics |
| Manufacturer Part Number | 562777 |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Technical Information | |
| Controllable Function | Light Control |
| Switch Type | Button |
| Features | LED Indicator |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Philips 562777 Switch Philips Hue 562777 R