Philips
Philips Brilliance Bdm4350uc 43" Led Lcd Monitor - 16:9 - 5 Ms - 3840 X 2160 - 1.07 Billion Colors - 300 Nit - 50,000,000:1 - 4k Uhd - Speakers - Hdmi - Vga - Displayport - Usb - 100 W - (bdm4350uc)
- SKU:
- 18161786
- MPN:
- bdm4350uc
- Availability:
- Out of stock
- Shipping:
- $299.00 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
4K Ultra High DefinitionSee the big picture with all the details
The expansive 43" class Ultra HD professional Philips display gives you the room to spread out, see the big picture and all the details in 4K Ultra High Definition (four times the resolution of full HD).
Expand your viewing experience
- Expansive 43-inch class brilliant display
- UltraClear 4K UHD (3840x2160) resolution for precision
- IPS LED wide view technology for image and color accuracy
- MultiView 4K for 4 systems on one screen
- SmartUniformity for consistent images
- SmartImage presets for easy optimized image settings
- Slim bezel design for a stylish look
- Powerful 7-Watt speakers to unleash your content
- USB 3.0 Hub for convenient access and fast charging
- SmartConnect with DisplayPort, HDMI and VGA connections
- MHL technology for enjoying mobile content on big screen
- VESA mount allows for the perfect setup
Features
Environmentally Friendly:
Yes
China
Yes
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 100 W |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 20.72 lb |
| Height with Stand | 24.80" |
| Product Color |
|
| VESA Mount Standard | 200 x 200 |
| Depth with Stand | 10.20" |
| Height | 26.8" |
| Width with Stand | 38.11" |
| Color Family | Dual Color |
| Width | 42.1" |
| Weight with Stand (Approximate) | 21.43 lb |
| Depth | 6.3" |
| Interfaces/Ports | |
| VGA | Yes |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Video | |
| Brightness | 300 Nit |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Contrast Ratio | 50,000,000:1 |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| General Information | |
| Brand Name | Philips |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.philips.com |
| Marketing Information | 4K Ultra High Definition See the big picture with all the details The expansive 43" class Ultra HD professional Philips display gives you the room to spread out, see the big picture and all the details in 4K Ultra High Definition (four times the resolution of full HD). Expand your viewing experience Expansive 43-inch class brilliant display UltraClear 4K UHD (3840x2160) resolution for precision IPS LED wide view technology for image and color accuracy MultiView 4K for 4 systems on one screen SmartUniformity for consistent images SmartImage presets for easy optimized image settings Designed for the way you work Slim bezel design for a stylish look Powerful 7-Watt speakers to unleash your content USB 3.0 Hub for convenient access and fast charging SmartConnect with DisplayPort, HDMI and VGA connections MHL technology for enjoying mobile content on big screen VESA mount allows for the perfect setup |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Name | Brilliance 4K Ultra HD LCD Display |
| Manufacturer | Philips Electronics |
| Manufacturer Part Number | BDM4350UC |
| Product Model | BDM4350UC |
| Product Line | Brilliance |
| Technical Information | |
| Viewable Screen Size | 43" |
| Response Time | 5 ms |
| Screen Mode | 4K UHD |
| Number of Screens | 1 |
| Backlight Technology | LED |
| Screen Size Class | 43" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Audio | |
| Speakers | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Philips Brilliance Bdm4350uc 43" Led Lcd Monitor - 16:9 - 5 Ms - 3840 X 2160 - 1.07 Billion Colors - 300 Nit - 50,000,000:1 - 4k Uhd - Speakers - Hdmi - Vga - Displayport - Usb - 100 W - (bdm4350uc)