Philips
Philips Signage Solutions Multi-Touch Display (43bdl4051t)
- SKU:
- 18366586
- MPN:
- 43bdl4051t
- Availability:
- Out of stock
- Shipping:
- $157.89 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Discover a new level of interactionusing the power of Android
Get even closer to your audience than ever before. Fast, precise and extremely durable,its high performance is matched by excellent reliability and functionality.
Supreme audience interaction
- Experience amazing interactivity with true Multi-Touch
- 10 points touch
- Anti-glare glass with low optical parallax
- Android: Run your own app or choose your favorite app to run
- Integrated WiFi
- Save and play content with internal memory
- Enhance your connectivity with an integrated mPCIe slot.
- CMND: Take control of your displays
- Keep your content up and running with FailOver
- Ensure your content is running with automatic screenshots
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 42.77 lb |
| Height | 23.3" |
| Width | 39.5" |
| Depth | 3.6" |
| Interfaces/Ports | |
| Serial | Yes |
| USB | Yes |
| DVI | Yes |
| HDMI | Yes |
| Memory | |
| Standard Memory | 2 GB |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Display Resolution | 1920 x 1080 |
| Viewable Screen Size | 43" |
| Display Screen Type | LCD |
| Backlight Technology | Edge LED |
| Video | |
| Scan Format | 1080p |
| Brightness | 450 Nit |
| Dynamic Contrast Ratio | 500,000:1 |
| General Information | |
| Brand Name | Philips |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.philips.com |
| Marketing Information | Discover a new level of interaction using the power of Android Get even closer to your audience than ever before. Fast, precise and extremely durable,its high performance is matched by excellent reliability and functionality. Supreme audience interaction Experience amazing interactivity with true Multi-Touch 10 points touch Anti-glare glass with low optical parallax Innovative solutions for any signage application Android: Run your own app or choose your favorite app to run Integrated WiFi Save and play content with internal memory Enhance your connectivity with an integrated mPCIe slot. Maximizing the impact of your message CMND: Take control of your displays Care about you, your business and your audience Keep your content up and running with FailOver Ensure your content is running with automatic screenshots |
| Product Type | Digital Signage Display |
| Product Name | Signage Solutions Multi-Touch Display |
| Manufacturer | Philips Electronics |
| Manufacturer Part Number | 43BDL4051T |
| Product Model | 43BDL4051T |
| Processor & Chipset | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Type | Cortex A9 |
| Processor Speed | 1.80 GHz |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Philips Signage Solutions Multi-Touch Display (43bdl4051t)