Philips
Philips Signage Solutions Multi-Touch Display (65bdl3052t)
- SKU:
- 18255732
- MPN:
- 65bdl3052t
- Availability:
- Out of stock
- Shipping:
- $315.79 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 01/17/2023 11:23:56 AM PST
- Stock Update:
- 01/17/2023 11:23:56 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Deliver a higher level of interaction
with true multi-touch in 4K UHD
- 65"
- Powered by Android
- Multi-touch
A brand new level of interactivity is now available thanks to integrated touch technology. More flexibility and optimum simultaneous touch performance coupled with excellent operability opportunities to give you the ultimate in user interaction. The Multi-Touch displays are enabled with automatic touch recognition. The USB connector is HID compliant, providing true plug-and-play operation.
SmartPower for energy savingThe backlight intensity can be controlled and pre-set by the system to reduce the power consumption by up to 50%, which saves substantially on energy costs.
Save and play content with internal memorySave and play content with internal memory. Upload your media into the display and playback content immediately. Working in conjunction with the internal browser, it also serves as a memory cache when streaming online content. If the network ever fails, the internal memory keeps content running by playing a cached version of the content, ensuring that your media stays up even if the network goes down.
CMND: Take control of your displaysA robust display management platform, CMND puts the power back into your hands. Update and manage content with CMND & Create or control your settings with CMND & Control. It's all possible with CMND.
Android: Run your own app or choose your favorite app to runWith Android integrated into the touch display, you can work with the most dveloped OS on the planet, and save your own app directly into the display. This also means, for the built-in apps, like the browser, it's touch capable right out of the box. Just connect the power and you've got immediate interactivity. You can also use the built-in scheduler to daypart your apps and content based on the time of day. And, using the auto orientation feature, switching from portrait to landscape content is as simple as turning the display.
4K Ultra HD: resolution like you've never seen it beforeSee your Signage Solutions like never before thanks to four times the resolution of a conventional Full HD display. 3840 x 2160 pixels provide and image so refined, so lifelike, it's a window to a new world.
Anti-glare glass with low optical parallaxWith this integrated touch display, the anti-glare glass with low optical parallax allows for the most immersive touch experience. With little to no glare and low reflection on the display, images are crystal clear with pure color and great clarity.
Features
Yes
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 89.46 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 33.5" |
| Color Family | Black |
| Width | 58.1" |
| Depth | 4" |
| Interfaces/Ports | |
| Serial | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 4 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Memory | |
| Standard Memory | 2 GB |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Pixel Pitch | 14.6 mil |
| Display Resolution | 3840 x 2160 |
| Viewable Screen Size | 64.50" |
| Display Screen Type | LCD |
| Video | |
| Scan Format | 2160p |
| Brightness | 350 Nit |
| Dynamic Contrast Ratio | 500,000:1 |
| General Information | |
| Brand Name | Philips |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.philips.com |
| Marketing Information | Deliver a higher level of interaction with true multi-touch in 4K UHD 65" Powered by Android Multi-touch Experience amazing interactivity with true Multi-Touch A brand new level of interactivity is now available thanks to integrated touch technology. More flexibility and optimum simultaneous touch performance coupled with excellent operability opportunities to give you the ultimate in user interaction. The Multi-Touch displays are enabled with automatic touch recognition. The USB connector is HID compliant, providing true plug-and-play operation. SmartPower for energy saving The backlight intensity can be controlled and pre-set by the system to reduce the power consumption by up to 50%, which saves substantially on energy costs. Save and play content with internal memory Save and play content with internal memory. Upload your media into the display and playback content immediately. Working in conjunction with the internal browser, it also serves as a memory cache when streaming online content. If the network ever fails, the internal memory keeps content running by playing a cached version of the content, ensuring that your media stays up even if the network goes down. CMND: Take control of your displays A robust display management platform, CMND puts the power back into your hands. Update and manage content with CMND & Create or control your settings with CMND & Control. It's all possible with CMND. Android: Run your own app or choose your favorite app to run With Android integrated into the touch display, you can work with the most dveloped OS on the planet, and save your own app directly into the display. This also means, for the built-in apps, like the browser, it's touch capable right out of the box. Just connect the power and you've got immediate interactivity. You can also use the built-in scheduler to daypart your apps and content based on the time of day. And, using the auto orientation feature, switching from portrait to landscape content is as simple as turning the display. 4K Ultra HD: resolution like you've never seen it before See your Signage Solutions like never before thanks to four times the resolution of a conventional Full HD display. 3840 x 2160 pixels provide and image so refined, so lifelike, it's a window to a new world. Anti-glare glass with low optical parallax With this integrated touch display, the anti-glare glass with low optical parallax allows for the most immersive touch experience. With little to no glare and low reflection on the display, images are crystal clear with pure color and great clarity. |
| Product Type | Digital Signage Display |
| Product Name | Signage Solutions Multi-Touch Display |
| Manufacturer | Philips Electronics |
| Manufacturer Part Number | 65BDL3052T |
| Product Model | 65BDL3052T |
| Product Line | T-line |
| Processor & Chipset | |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Type | Cortex A9 |
| Processor Speed | 1.80 GHz |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Software | |
| Operating System | Android 5.0.1 Lollipop |
| Technical Information | |
| Bezel Width | 0.83" |
Warranty Information