NVT Phybridge Inc
Phybridge Inc. NV-PL-PA011-6 Phylink Adapter 6-pack - 5 Yr Warranty Included
- SKU:
- 18125476
- MPN:
- nv-pl-pa011-6
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 02/09/2023 07:27:42 AM PST
- Stock Update:
- 02/09/2023 07:27:42 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
When used with the PoLRE24/PoLRE48 or PoLRE LPC Switch the PhyLink Adapter enables an IP endpoint from a single long run UTP cable to deliver fast Ethernet and PoE over single-pair UTP cable with up to 1,500ft (365m) reach - that's 4Xs the reach of standard Ethernet switches.Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Plastic |
| Weight (Approximate) | 0.78 oz |
| Height | 0.7" |
| Width | 1.1" |
| Depth | 2.6" |
| General Information | |
| Brand Name | NVT Phybridge |
| Manufacturer Website Address | http://www.phybridge.com |
| Marketing Information | When used with the PoLRE24/PoLRE48 or PoLRE LPC Switch the PhyLink Adapter enables an IP endpoint from a single long run UTP cable to deliver fast Ethernet and PoE over single-pair UTP cable with up to 1,500ft (365m) reach - that's 4Xs the reach of standard Ethernet switches. |
| Product Type | Network Adapter |
| Product Name | PhyLink Adapter |
| Manufacturer | Phybridge, Inc |
| Manufacturer Part Number | NV-PL-PA-011-6 |
| Packaged Quantity | 6 |
| Technical Information | |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-11 Phone/Modem |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network Male |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-11 Phone/Modem |
| Adapter Type | RJ-11/RJ-45 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Phybridge Inc. NV-PL-PA011-6 Phylink Adapter 6-pack - 5 Yr Warranty Included