Planar Systems
Planar PZN3815Q 38" Class UW-QHD+ Curved Screen LED Monitor - 21:9 (998-4078-00)
- SKU:
- 21041822
- MPN:
- 998-4078-00
- Availability:
- Usually ships in 2-3 business days. In stock at our IL, NJ warehouses.
- Shipping:
- $315.79 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 04/04/2026 11:59:34 PM PST
- Stock Update:
- 04/04/2026 11:59:34 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
38" Curved Docking Monitor
The Planar® PZN3815Q is a 38-inch ultra-wide curved docking monitor featuring WQHD+ resolution (3840x1600) with a 2300R curvature. Its 10-bit IPS panel delivers 1.07 billion colors and covers 98% of the DCI-P3 color gamut, ensuring vibrant and precise visuals. With USB Type-C connectivity and an integrated docking station, it allows seamless connection to PCs or laptops. Additional features include built-in speakers, LED light ring as well as a KVM switch for sharing a keyboard, mouse and display between two PCs. The USB-C cable supports audio, video and data transfer while providing up to 96 watts of power. Designed with an ergonomic stand, this monitor is ideal for education, home, office, and healthcare environments.
Package Contents:
- PZN3815Q Widescreen LED Monitor
- Adaptor
- Power Cord
- HDMI & DP Cable
- USB Type-C Cable
- USB A to B Cable
- VESA Plate adapter
- User's Guide
Features
- PZN3815Q Widescreen LED Monitor
- Adaptor
- Power Cord
- HDMI & DP Cable
- USB Type-C Cable
- USB A to B Cable
- VESA Plate adapter
- User's Guide
Energy Star:
Yes
Application/Usage:
Home
Office
Education
Healthcare
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Specs
| Built-in Devices | |
| Built-in Devices |
|
| Power Description | |
| Average Power Consumption | 38 W |
| Maximum Power Consumption | 125 W |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 14.55 lb |
| Height with Stand | 16.59" |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Depth with Stand | 9.36" |
| Height | 15.7" |
| Width with Stand | 34.63" |
| Width | 34.6" |
| Weight with Stand (Approximate) | 20.72 lb |
| Depth | 4.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Ports | 6 |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| USB Type-B | Yes |
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Number of USB Type-B Ports | 1 |
| Total Number of USB Type-C Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 (Gen 1) Downstream Ports | 2 |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 2,000:1 |
| Brightness | 300 Nit |
| Maximum Resolution | 3840 x 1600 |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Gamut | 98% DCI-P3 |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| General Information | |
| Brand Name | Planar |
| Manufacturer Website Address | http://www.planar.com |
| Marketing Information | 38" Curved Docking Monitor The Planar® PZN3815Q is a 38-inch ultra-wide curved docking monitor featuring WQHD+ resolution (3840x1600) with a 2300R curvature. Its 10-bit IPS panel delivers 1.07 billion colors and covers 98% of the DCI-P3 color gamut, ensuring vibrant and precise visuals. With USB Type-C connectivity and an integrated docking station, it allows seamless connection to PCs or laptops. Additional features include built-in speakers, LED light ring as well as a KVM switch for sharing a keyboard, mouse and display between two PCs. The USB-C cable supports audio, video and data transfer while providing up to 96 watts of power. Designed with an ergonomic stand, this monitor is ideal for education, home, office, and healthcare environments. |
| Product Type | LED Monitor |
| Product Name | PZN3815Q Widescreen LED Monitor |
| Manufacturer | Leyard |
| Manufacturer Part Number | 998-4078-00 |
| Product Model | PZN3815Q |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 6 ms GTG |
| HDCP Supported | Yes |
| Curved Screen | Yes |
| Viewable Screen Size | 37.5" |
| Response Time | 6 ms |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Pixel Pitch | 0.22908 mm x 0.22908 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Stand Adjustments |
|
| Surface Treatment | Anti-glare |
| Screen Mode | UW-QHD+ |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Vertical Frequency | 48 Hz to 75 Hz |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | LED |
| Adjustable Stand | Yes |
| Curvature | 2300R |
| Screen Size Class | 38" |
| Audio | |
| Number of Speakers | 2 |
| Speakers | Yes |
| Environmental Conditions | |
| Operating Temperature Range | 32°F (0°C) to 104°F (40°C) |
| Operating Humidity Range | 10% to 85% (Non-condensing) |
Warranty Information