Plano Molding
Plano Molding 147000 Large Polycarbonate Waterproof Case - Internal Dimensions: 12" Width X 7" Depth X 4.62" Height - External Dimensions: 14" Width X 9" Depth X 5" Height - Polycarbonate, Rubber -
- SKU:
- 18339961
- MPN:
- 147000
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 06/29/2025 09:03:32 PM PST
- Stock Update:
- 06/29/2025 09:03:32 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Guide Series™ Waterproof Case 3700 - Blue/Clear
Features:
- Keep valuables (wallets, phones, cameras, electronics) safe and dry
- Ample storage space to accommodate larger items
- Dri-Loc® O-ring seal
- Cam-action latches
- Airtight protective environment
- Interior slip-resistant rubber pad secures fragile items to prevent potential damage
- Submersible to 1 meter for up to 30 minutes
- Durable carry handle
- Footprint equivalent to a 3700 Series StowAway® utility box
- Color: Blue/Clear
- Dimensions: L=13.88in. x W=9in. x H=5.13in.
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Color |
|
| Height | 5" |
| Exterior Material |
|
| Width | 14" |
| Depth | 9" |
| General Information | |
| Brand Name | Plano Molding |
| Manufacturer Website Address | http://www.planomolding.com |
| Marketing Information | The 3700 Size Waterproof Polycarbonate Storage Box is the perfect storage solution for keeping contents dry. Manufactured from crystal clear Polycarbonate, this storage box features a continuous o-ring seal that keeps water out, a rubber lining for protecting valuables, three tight closing cam-action latches and a swivel handle.Submersible to 1 meter up to 30 minutes. |
| Product Type | Shipping Case |
| Product Name | 147000 Large Polycarbonate Waterproof Case |
| Manufacturer | Plano Molding Company |
| Manufacturer Part Number | 147000 |
| Product Line | Guide |
| Packaged Quantity | 2 / Case |
| Product Information | |
| Compartment Width | 12" |
| Case Style | Box |
| Compartment Depth | 7" |
| Compartment Height | 4.62" |
| Features |
|
| Closure Type |
|
| Handle | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Plano Molding 147000 Large Polycarbonate Waterproof Case - Internal Dimensions: 12" Width X 7" Depth X 4.62" Height - External Dimensions: 14" Width X 9" Depth X 5" Height - Polycarbonate, Rubber -