Plano Molding
Plano Molding 737002 Three Drawer Tackle System - External Dimensions: 21.3" Length X 12" Width X 12" Height - Metallic Green, Beige - Spinnerbait, Tackle
- SKU:
- 18028016
- MPN:
- 737002
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 09/18/2024 08:16:26 AM PST
- Stock Update:
- 09/18/2024 08:16:26 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
3-Drawer Tackle Box XL - Green/Beige
Features:
- Three top-access removable spinnerbait racks
- Top-access bait storage with a clear DuraView™ lid
- DuraView™ front door opens to reveal three drawers
- Additional front storage compartment with DuraView™ cover
- Includes one StowAway® utility box
- Color: Green/Beige
- Dimensions: L=21.25in. x W=12in. x H=12in.
Features
Package Contents:
- 737002 Three Drawer Tackle System
- 1 x 3500 Series StowAway Utility Box
Specs
| Physical Characteristics | |
| Length | 21.3" |
| Product Color |
|
| Height | 12" |
| Width | 12" |
| General Information | |
| Brand Name | Plano Molding |
| Manufacturer Website Address | http://www.planomolding.com |
| Marketing Information | The 737 Hard System utilizes three large drawers. Add three removable spinnerbait racks and one 3500 series StowAway® utility box and you have a hardworking Plano tackle system. This spacious box also features a DuraView™ top access cover and door. |
| Product Type | Storage Case |
| Product Name | 737002 Three Drawer Tackle System |
| Manufacturer | Plano Molding Company |
| Manufacturer Part Number | 737002 |
| Product Information | |
| Case Style | Box |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Plano Molding 737002 Three Drawer Tackle System - External Dimensions: 21.3" Length X 12" Width X 12" Height - Metallic Green, Beige - Spinnerbait, Tackle