Plantronics
Plantronics 211206-01 Savi 8240 Uc S8240-m C D200 Usb-c
- SKU:
- 18570596
- MPN:
- 211206-01
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
BETTER SOUND. LESS NOISE. MORE CONCENTRATION | BENEFITS
- Keep callers in the zone with the only DECT™ headset featuring active noise canceling (Savi 8220)
- Ensure that sensitive conversations stay private-headsets are DECT™ security certified by the DECT™ forum using the latest security standards
- Tune out office noise and nearby conversations with noise canceling microphone plus close conversation limiting
- Tune out office noise and nearby conversations with noise canceling microphone plus close conversation limiting
SAVI 8200 OFFICE AND UC SERIES
Noisy workspace? No problem. Invest in getting more done with the Savi 8200 Office and UC Series headsets. Tune out nearby noise and keep every conversation secure, private, and clear with close conversation limiting noise cancellation. Give your employees the freedom to roam plus long talk time- the unique hot swappable battery option even makes it unlimited. With multiple wearing styles, you can let every member of your team pick their favorite or keep their options open with the convertible model. Wherever you work, the Savi 8200 Office and UC Series helps you be at your best all day long.
- Choice of wearing styles, including the 3-in-1 convertible options (Savi 8240/8245)
- Line of sight range up to 590 feet/180 meters
- Up to 13 hours talk time with over-the-head (OTH) models (Savi 8210/8220)
- Up to 7 hours talk time (Savi 8240) or unlimited talk time with the Savi 8245 model
Specs
| Microphone | |
| Detachable Microphone | No |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Integrated Microphone | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | In-ear |
| Weight (Approximate) | 0.74 oz |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB Type C |
| General Information | |
| Brand Name | Poly |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | BETTER SOUND. LESS NOISE. MORE CONCENTRATION | BENEFITS Keep callers in the zone with the only DECT™ headset featuring active noise canceling (Savi 8220) Ensure that sensitive conversations stay private-headsets are DECT™ security certified by the DECT™ forum using the latest security standards Tune out office noise and nearby conversations with noise canceling microphone plus close conversation limiting Tune out office noise and nearby conversations with noise canceling microphone plus close conversation limiting SAVI 8200 OFFICE AND UC SERIES Noisy workspace? No problem. Invest in getting more done with the Savi 8200 Office and UC Series headsets. Tune out nearby noise and keep every conversation secure, private, and clear with close conversation limiting noise cancellation. Give your employees the freedom to roam plus long talk time- the unique hot swappable battery option even makes it unlimited. With multiple wearing styles, you can let every member of your team pick their favorite or keep their options open with the convertible model. Wherever you work, the Savi 8200 Office and UC Series helps you be at your best all day long. Choice of wearing styles, including the 3-in-1 convertible options (Savi 8240/8245) Line of sight range up to 590 feet/180 meters Up to 13 hours talk time with over-the-head (OTH) models (Savi 8210/8220) Up to 7 hours talk time (Savi 8240) or unlimited talk time with the Savi 8245 model |
| Product Type | Earset |
| Product Name | Savi 8200 UC Earset |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 211206-01 |
| Product Model | 8240 |
| Product Line | Savi 8200 UC |
| Earpiece | |
| Earpiece Type | Monaural |
| Earpiece Design | Over-the-ear |
| Technical Information | |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Wireless Technology | DECT |
| Wireless Operating Distance | 590.6 ft |
| Features |
|
| Sound Mode | Mono |
| Connectivity Technology | Wireless |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Plantronics 211206-01 Savi 8240 Uc S8240-m C D200 Usb-c