Plantronics
Poly Blackwire 3325 Headset (213939-01)
- SKU:
- 18993025
- MPN:
- 213939-01
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Plantronics Blackwire 3325, BW3325 USB-C Headset, 213939-01- Connect quickly and easilyjust plug-n-play
- Look good and feel good while you work
- Get one for everyone and deploy fast
- Make it yours, and keep IT in-the-know
- Package Dimensions: 8.43 x 7.24 x 2.2 inches
- Item Weight: 4.6 ounces
Blackwire 3300 Series provide a best-in-class audio experience in a headset built for enterprise deployment. Even better, workers want to wear itso your investment pays off. The great appeal of the Blackwire 3300 Series is apparent at first sight: It has a modern, stylish design. Its microphone boom is flexible so workers can customize the fit. And the headset is fully adjustable with a comfort padded headband, pillow soft ear cushions, and 180-degree pivoting speakers. Not only that, it sounds as good as it lookswith high-quality audio youd expect from Poly. And if its starting to sound expensive,weve got good news. Blackwire 3300 Series is priced to fit your budget.
Features
Application/Usage:
Office
China
Office
Compatibility:
- PC
- Mobile Devices
- Tablet
- Windows
- Mac OS
Country of Origin:
China
Specs
| Microphone | |
| Microphone Design | Boom |
| Detachable Microphone | No |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Integrated Microphone | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Ear Cushion Material | Leatherette |
| Form Factor | Ear-cup |
| Weight (Approximate) | 3.39 oz |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface |
|
| General Information | |
| Brand Name | Poly |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | YOUR HEAD, EARS, AND BUDGET WILL THANK YOU | SLEEK DESIGN AND PROFESSIONAL-QUALITY AUDIO IN ONE MODERATELY-PRICED HEADSET You wear a headset all day long - better pick one that looks, feels, and sounds great. Built for style with the audio quality, comfort and reliability we're known for, the Poly Blackwire 3300 Series delivers the best value in its category. Connect to any device quickly and easily and take it with you wherever you go. Boost your on-the-call confidence and save a few bucks while you're at it. MADE TO MAKE THE MOST OF MEETINGS All Poly USB headsets and personal speakerphones are compatible with the most popular collaboration platforms - they just work. Expect to hear and speak with the level of audio quality that Poly is famous for, no matter which platform you're calling on. |
| Product Type | Headset |
| Product Name | Blackwire 3325 Headset |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 213939-01 |
| Product Model | 3325 |
| Product Series | 3300 |
| Product Line | Blackwire |
| Earpiece | |
| Driver Size | 1.26" |
| Earpiece Type | Monaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Technical Information | |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Sound Pressure Level | 118 dB |
| Cable Length | 7.05 ft |
| Features |
|
| Sound Mode | Mono |
| Impedance | 32 Ohm |
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Poly Blackwire 3325 Headset (213939-01)