Plantronics
Poly Blackwire BW3320-M Headset (214012-101)
- SKU:
- 18251916
- MPN:
- 214012-101
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 09/21/2023 09:01:43 AM PST
- Stock Update:
- 09/21/2023 09:01:43 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
STYLE, COMFORT AND AUDIO QUALITY | BENEFITS
- Features great audio and a modern design-so workers want to wear it
- Best-in-class voice quality and a customized fit,the fully adjustable headset has 180-degree pivoting speakers and a flexible microphone boom
- Supports long-wearing comfort with a comfortable, padded headband and pillow soft ear cushions
- Microsoft Teams version to support an easy collaboration and communication with a dedicated Team button for instant access to the Teams App
BLACKWIRE 3300 SERIES
Blackwire 3300 Series provide a best-in-class audio experience in a headset built for enterprise deployment. Even better, workers want to wear it-so your investment pays off. The great appeal of the Blackwire 3300 Series is apparent at first sight: It has a modern, stylish design. Its microphone boom is flexible so workers can customize the fit. And the headset is fully adjustable with a comfort padded headband, pillow soft ear cushions, and 180-degree pivoting speakers. Not only that, it sounds as good as it looks- with high-quality audio you'd expect from Poly. And if it's starting to sound expensive, we've got good news. Blackwire 3300 Series is priced to fit your budget.
- Mono or stereo OTH (over-the-head) options
- Choose the variant for your device: PC USB-A or USB-C and/or 3.5 mm for mobile connectivity
- Corded simplicity and reliability
- Easy to use: no training necessary
Features
Yes
Compatibility:
- PC
- Mobile Devices
- Tablets
- Mac
Country of Origin:
Mexico
Specs
| Microphone | |
| Microphone Design | Boom |
| Detachable Microphone | No |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Integrated Microphone | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Ear-cup |
| Weight (Approximate) | 2.47 oz |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface |
|
| General Information | |
| Brand Name | Poly |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | STYLE, COMFORT AND AUDIO QUALITY | BENEFITS Features great audio and a modern design-so workers want to wear it Best-in-class voice quality and a customized fit,the fully adjustable headset has 180-degree pivoting speakers and a flexible microphone boom Supports long-wearing comfort with a comfortable, padded headband and pillow soft ear cushions Microsoft Teams version to support an easy collaboration and communication with a dedicated Team button for instant access to the Teams App BLACKWIRE 3300 SERIES Blackwire 3300 Series provide a best-in-class audio experience in a headset built for enterprise deployment. Even better, workers want to wear it-so your investment pays off. The great appeal of the Blackwire 3300 Series is apparent at first sight: It has a modern, stylish design. Its microphone boom is flexible so workers can customize the fit. And the headset is fully adjustable with a comfort padded headband, pillow soft ear cushions, and 180-degree pivoting speakers. Not only that, it sounds as good as it looks- with high-quality audio you'd expect from Poly. And if it's starting to sound expensive, we've got good news. Blackwire 3300 Series is priced to fit your budget. Mono or stereo OTH (over-the-head) options Choose the variant for your device: PC USB-A or USB-C and/or 3.5 mm for mobile connectivity Corded simplicity and reliability Easy to use: no training necessary |
| Product Type | Headset |
| Product Name | Blackwire BW3320-M Headset |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 214012-101 |
| Product Model | BW3320-M |
| Product Series | 3300 |
| Product Line | Blackwire |
| Earpiece | |
| Driver Size | 1.26" |
| Earpiece Type | Monaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Technical Information | |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Features |
|
| Sound Mode | Mono |
| Impedance | 32 Ohm |
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information