Plantronics
Poly EncorePro EP515-M Headset (218272-01)
- SKU:
- 18331004
- MPN:
- 218272-01
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Poly - EncorePro 515-M USB-A and USB-C USB Headset (Plantronics) - Optimized for Teams - Hold & Call Answer Buttons - Works with Avaya, Genesys, & Cisco Call Center Platforms - Single Ear/Mono- Ideal for: The call center employee working from home or moving to cloud communications. Single ear wearing style for those who prefer to leave one ear open.
- Accessibility: Make every call easier with clear, built-in hold and call answer buttons.
- Connectivity: Work hassle-free with USB-A and USB-C connectors right on the cable.
- Integration: Call up Microsoft Teams instantly thanks to the first full native Teams experience accessed right from the in line control.
- Acoustic Protection: Save hearing across the organization with acoustic protection that manages safe volume.
- Brand: ?POLY
- Series: ?ENCOREPRO 515
- Item model number: ?218272-01
- Item Weight: ?2.4 ounces
- Package Dimensions: ?7.2 x 5.79 x 2.28 inches
- Color: ?Black
- Manufacturer: ?Plantronics
The mono EncorePro 515 Series smarter digital headset USB-A and USB-C on the same cable lets your employees take calls from home or office, regardless of how they connect to a PC. Its the first call center digital headset to connect you to everything Teams has to offer, even while youre on a call. Hybrid working has never been easier.
Features
Compatibility:
PC
Mexico
PC
Country of Origin:
Mexico
Specs
| Microphone | |
| Microphone Design | Boom |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Ear-cup |
| Weight (Approximate) | 1.83 oz |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface |
|
| General Information | |
| Brand Name | Poly |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | ENCOREPRO 500 SERIES The EncorePro 500 Series smarter headsets let your employees take calls from home or office, regardless of how they connect to a PC. They're the first call center digital headsets to connect you to everything Teams has to offer, even while you're on a call. Hybrid working has never been easier. They even adjust audio performance to your specific headset, giving you ideal call quality, every time. The controls are a breeze, including a single hold button for audio and video (USB models). Designed to preserve your hearing and built to take years of punishment, these headsets make true flexibility your new reality. Built-in USB-A and USB-C connectors (USB models) Full backwards compatibility for legacy equipment (QD models) Remote firmware and cloud system updates (USB models) Poly Quick Disconnect technology (QD models) Full native Microsoft Teams experience (-M models) |
| Product Type | Headset |
| Product Name | EncorePro EP515-M Headset |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 218272-01 |
| Product Model | EP515-M |
| Product Series | 500 |
| Product Line | EncorePro |
| Earpiece | |
| Earpiece Type | Monaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Technical Information | |
| Minimum Frequency Response | 150 Hz |
| Maximum Frequency Response | 6.80 kHz |
| Cable Length | 6.84 ft |
| Features | Rotating Microphone |
| Sound Mode | Mono |
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Poly EncorePro EP515-M Headset (218272-01)