Plantronics
Plantronics 76J20AA Blackwire 3325 Bw3325 Usb-a Accs
- SKU:
- 20527616
- MPN:
- 76j20aa
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 09/25/2024 10:15:01 AM PST
- Stock Update:
- 09/25/2024 10:15:01 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Built for style with Poly's signature audio quality, comfort and reliability. Priced for enterprise deployment. Our Blackwire 3300 Series delivers the best value in its class. We set out to create something users want to wear. The design is modern and stylish. It's intuitive and simple to use.
High-quality audio
Delivers the best value in its category with Poly's signature audio quality and reliability.
Modern stylish design
Features great audio and a modern design-so workers want to wear it.
Fully adjustable headset and flexible microphone boom
With best-in-class voice quality and a customized fit, the fully adjustable headset has 180-degree pivoting speakers and a flexible microphone boom.
Comfortable, padded headband
Supports long-wearing comfort with a comfortable, padded headband and pillow soft ear cushions.
FEATURES | Leatherette ear cushions
Blackwire 3315/3325 models include leatherette ear cushions.
Multiple wearing and connection options
Allows greater flexibility of use by offering choices: mono or stereo, USB-A or USB-C, with or without 3.5 mm mobile solution.
Corded simplicity and reliability
Makes enterprise deployment affordable for office collaborators.
Easy to use: no training necessary
Users instinctively know how to use it-no training is necessary due to corded, battery-free, plug-n-play simplicity and reliability.
Easy to use: no training necessary
Users instinctively know how to use it - no training is necessary due to corded, battery-free, plug-n-play simplicity and reliability
Features
- Blackwire 3325 USB-A Headset
- User Guide
Application/Usage:
Tablet
Phone
Voice Call
Mobile Device
Office
Home
Business
Communication
Operating System Platform:
Windows
macOS
Platform Supported:
PC
Mac
Country of Origin:
China/Mexico
Specs
| Microphone | |
| Microphone Design | Boom |
| Microphone Technology | Omni-directional |
| Integrated Microphone | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Ear Cushion Material |
|
| Form Factor | Supra-aural |
| Weight (Approximate) | 4.59 oz |
| Color | Black |
| Height | 7" |
| Color Family | Black |
| Width | 6.1" |
| Depth | 1.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface |
|
| Controls/Indicators | |
| Earpiece Controls |
|
| General Information | |
| Brand Name | Poly |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | Style, comfort and audio quality Built for style with a sleek design that focuses on comfort and reliability. Poly signature audio quality so you know you will sound great. And intuitive and simple features so every user can connect to their preferred device simply and easily. Connect quickly and easily The Blackwire 3300 Series is completely plug-n-play with USB devices, so users can take calls in the office or on the go. Its robust design delivers reliability you can count on. This is the hassle-free headset you've been looking for. Look good, feel good, sound amazing You wear a headset all day long - better pick one that looks, feels, and sounds great. Boost your on-the-call confidence with professional-quality audio and a customized fit with a headset that can connect to your devices quickly and easily and is ready to go with you wherever you go Features | High-quality audio Makes collaboration easy with Poly signature audio quality and reliability. Wearing Style Monaural wearing style for those who prefer to leave one ear open. Headset flexibility With professional voice quality and a customized fit, this fully adjustable headset has 180-degree pivoting speakers and a flexible microphone boom. Long-lasting comfort Supports long-wearing comfort with a plush, padded headband and pillow soft ear cushions. Connectivity Select the right option for your device: USB-A or USB Type-C® for PC and 3.5 mm for mobile connectivity with select models. Optimized for communications platforms An IT manager's dream, this headset was created for communication and is optimized and certi?ed to work with top virtual meeting providers. |
| Packing | Box |
| Product Type | Headset |
| Product Name | Blackwire 3325 USB-A Headset |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 76J20AA |
| Product Model | 3325 |
| Product Series | 3300 |
| Product Line | Blackwire |
| Earpiece | |
| Driver Size | 1.26" |
| Earpiece Type | Binaural |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 118 dB |
| Earpiece Design |
|
| Technical Information | |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Sound Pressure Level | 94 dB |
| Adjustable Headband | Yes |
| Cable Length | 7.05 ft |
| Features |
|
| Sound Mode | Stereo |
| Impedance | 32 Ohm |
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information