Plantronics
Poly Savi 7320 Office DECT 1920-1930 MHz TAA 7E2L1AA#ABA
- SKU:
- 20673205
- MPN:
- 7e2l1aa-aba
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/24/2026 09:40:17 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $325.68 each 325.68 |
- Stock Update:
- 04/24/2026 09:40:17 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Poly Savi 7300 Office 7320 Headset - Microsoft Teams Certification - Stereo - Wireless - DECT 6.0-590 ft - 20 Hz - 20 kHz - Over-The-Head, On-Ear - Binaural - Ear-Cup - Noise Cancelling Microphone -- Connectivity Technology: Wireless
- Wireless Technology: DECT 6.0
- Wireless Operating Distance: 590 ft
- Sound Mode: Stereo
- Minimum Frequency Response: 20 Hz
Features
TAA Compliant:
Yes
Yes
Application/Usage:
Call Center
Office
Desk Phone
Specs
| Microphone | |
| Microphone Design | Boom |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Physical Characteristics | |
| Ear Cushion Material | Synthetic Leather |
| Form Factor | Ear-cup |
| Weight (Approximate) | 5.64 oz |
| Color | Black |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Controls/Indicators | |
| Earpiece Controls |
|
| Battery Information | |
| Batteries Required | Yes |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Talk Time | 13 Hour |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| General Information | |
| Brand Name | Poly |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Packing | Box |
| Product Type | Headset |
| Product Name | Savi 7300 Office 7320 Headset |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 7E2L1AA#ABA |
| Product Model | 7320 |
| Product Line | Savi 7300 Office |
| Earpiece | |
| Driver Size | 0.56" |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design |
|
| Technical Information | |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Noise Canceling | Yes |
| Adjustable Headband | Yes |
| Wireless Technology | DECT 6.0 |
| Microsoft Teams Certification | Yes |
| Wireless Operating Distance | 590 ft |
| Features |
|
| Sound Mode | Stereo |
| Connectivity Technology | Wireless |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Poly Savi 7320 Office DECT 1920-1930 MHz TAA 7E2L1AA#ABA
$337.80