Plantronics
Poly Blackwire 3220 Stereo USB-A Headset 80S02AA
- SKU:
- 20527574
- MPN:
- 80s02aa
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
- Stock Update:
- 07/03/2025 11:50:07 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
HP Headphones C3220 Black Red- Brand Headphones HP
- Color: Multicolor
- Dimensions: 15.5 x 15 x 11.5 cm
- Reference: S77176682
- If what you want is quality at the best price do not keep looking!
- Product Dimensions: 6.11 x 5.93 x 4.49 inches
- Item Weight: 14.8 ounces
If you're passionate about IT and electronics, like being up to date on technology and don't miss even the slightest details, buy Headphones HP C3220 Black Red at an unbeatable price. Type: Wired Headphones Headphones Headphones with Microphone Width: 155 mm Weight: 87 g Control Type: Dynamic Buttons Color: Red Black Recommended Use: Office/Call Center Connections: USB USB-A Features: Omnidirectional Microphone 32 Ohm Headset Type: External On-Ear Power Source: Wired Compatible: macOS Sound Intensity: 900 dB Control: Buttons Headphones: Binaural POLY Blackwire 3220. Product type: Headphones. Connectivity technology: Wired. Recommended usage: Office/Call center, Cable length: 1.62 m. Weight: 87g Product colour: Black Product type: Headphones Wearing style: Head-band Recommended usage: Office/Call Center Product colour: Black Headset type: Binaural Operating keys: Answer/End call, Mute, Volume+, Volume - Volume control: Button Control type: Wired control box Control type: Buttons Cable length: 1.62 m Cable colour: Red Signal-to-Noise Ratio (SNR): 1188 dB Technologies Hearing protection: SoundGuard DIGITAL Connectivity technology: Wired USB connection: Yes USB connector type: USB Type-A Ear coupling: Supraaural Impedance: 32 ? Headphone sensitivity: 90 dB Driver unit: 2.8 cm Driver type: Dynamic Microphone type: Boom Microphone frequency: 100 - 10000 Hz Microphone sensitivity: O: -38 dB Microphone direction type: Omnidirectional Windows operating systems supported: Windows 10, Windows 11 Mac operating systems supported: MacOS Width: 155 mm Depth: 32 mm Height: 178 mm Weight: 87 g Package width: 185 mm Package depth: 56 mm Package height: 207 mm Package Weight: 8.5 82 oz Pad Material: Leatherette
Features
- Blackwire 3220 Stereo USB-A Headset
- USB Type-A Cable
Application/Usage:
Voice Call
Tablet
Phone
Business
Home
Mobile Device
Operating System Platform:
Windows
macOS
Platform Supported:
PC
Mac
Country of Origin:
China/Mexico
Specs
| Microphone | |
| Microphone Design | Boom |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Physical Characteristics | |
| Ear Cushion Material |
|
| Form Factor | Supra-aural |
| Weight (Approximate) | 2.26 oz |
| Color | Black |
| Weight (Approximate) with Cable | 3.07 oz |
| Height | 7" |
| Color Family | Black |
| Width | 6.1" |
| Depth | 1.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface |
|
| Controls/Indicators | |
| Earpiece Controls |
|
| General Information | |
| Brand Name | Poly |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | Freedom to work your way The Blackwire 3200 Series provides a quality audio experience in a headset that's built for enterprise needs.With a sleek design and flexible microphone boom for a customizable fit,what's not to love? Poly signature audio quality Experience the high-quality audio you expect from Polywith a headset that offers PC wideband, a noise-canceling mic, and hi-fi stereo sound options. Dynamic EQ optimizes call quality and automatically adjusts the settings for listening to multimedia. Advanced connectivity Ideal for managing calls on your PC, mobile phone, or tablet combined with the comfort and durability of a corded headset for greater flexibility. Long-lasting comfort and portability Relax while you talk knowing your headset is secure- lightweight metal headband offers durability plus a custom fit. Leatherette ear cushions fold flat for easy portability. Features | Enhanced call quality Dynamic EQ optimizes the quality of your voice on calls, and automatically adjusts the EQ settings when you want high-quality sound for listening to music or for multimedia playback. Connectivity options Select the right option for your PC: USB-A or USB Type-C® models. Wearing style Monaural wearing style for those who prefer to leave one ear open. Lightweight design A lightweight metal headband offers durability and a comfortable custom fit. Simple call management Use the intuitive inline controls to answer/end calls, control volume, and mute to simplify call management. Conveniently placed indicator lights provide helpful but unobtrusive user call, mute, and volume status. Optimized for communications platforms An IT manager's dream, this headset was created for communication and is optimized and certified to work with top virtual meeting providers. |
| Packing | Box |
| Product Type | Headset |
| Product Name | Blackwire 3220 Stereo USB-A Headset |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 80S02AA |
| Product Model | 3220 |
| Product Series | 3200 |
| Product Line | Blackwire |
| Earpiece | |
| Driver Size | 1.10" |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design |
|
| Technical Information | |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Noise Canceling | Yes |
| Adjustable Headband | Yes |
| Cable Length | 7.45 ft |
| Features |
|
| Sound Mode | Stereo |
| Impedance | 32 Ohm |
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information