Plantronics
Poly Voyager Focus 2 Headset 9T9J6AA#AC3
- SKU:
- 20777327
- MPN:
- 9t9j6aa-ac3
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL, PA, SC, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/03/2026 09:27:08 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $231.62 each 231.62 |
| Buy 3 or above | and pay only $224.14 each 224.14 |
- Stock Update:
- 04/03/2026 09:27:08 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The sweet sound of focus
Create a focus zone around you with the Voyager Focus 2, stereo Bluetooth® headset. Smartly engineered for audio perfection - all you will hear is your call. And the focus stays on you, right where it belongs.
Your focus zone
Experience Poly acoustic excellence with the Voyager Focus 2 headset. Loud and distracting background is reduced with three levels of advanced digital hybrid ANC. You'll be ready to have the most critical conversations with confidence.
Wear it like it's not there
Stay engaged during a full day of calls wearing a comfortable headband with cushioned sling and plush ear cushions. The Voyager Focus 2 is designed with you in mind - stay focused and productive all day.
Crystal clear conversations
It's you - loud and clear. That's all callers hear. The discreet microphone boom is not only ultra-noise canceling but, with its Acoustic Fence technology, literally creates a virtual noise-free bubble in front of your mouth.
Features | Immersive experience
Stay focused while on calls or listening to music/media with stereo sound.
Easy to use
An easy-to-use headset with smart sensors for answering/muting calls and playing/pausing music. The intelligent microphone boom automatically maintains left and right audio no matter which side the headset is worn on.
It's your call
Stay productive with up to 19 hours of wireless talk time (ANC on) and extend the battery life by using it corded, with audio over USB mode.
Choose your device
Works with your choice of device: PC via included BT700 USB Type-C® Bluetooth® dongle and mobile phones via Bluetooth®.
Connectivity options
Enhanced connectivity for your devices with a USB Type-C® charging cord and tethered USB-A adapter.
Smart sensors
Dynamic Mute Alert senses and tells you when talking while muted. And the on-ear indicator light ?ashes to let others around you know you are on a call to keep you distraction free.
Package Contents:
- Voyager Focus 2 Headset
- USB Type-C® Charging Cable
- Quick Start Guide
- Charging Stand
- Carrying Pouch
- BT700 Bluetooth® Type-C® Adapter
- USB Type-C® to USB Type-A Adapter
Features
- Voyager Focus 2 Headset
- USB Type-C® Charging Cable
- Quick Start Guide
- Charging Stand
- Carrying Pouch
- BT700 Bluetooth® Type-C® Adapter
- USB Type-C® to USB Type-A Adapter
Environmental Certification:
TCO Certified
Environmentally Friendly:
Yes
Application/Usage:
Mobile Device
Smartphone
Voice Call
Music
Business
Office
Home
Video Conferencing
Education
Operating System Platform:
Windows
macOS
Android
iOS
TCO Certified:
Yes
Charger Included:
Yes
Platform Supported:
PC
Mac
Country of Origin:
Mexico
Specs
| Microphone | |
| Number of Microphones | 6 |
| Microphone Design | Boom |
| Microphone Technology |
|
| Physical Characteristics | |
| Ear Cushion Material | Plush |
| Form Factor | Supra-aural |
| Weight (Approximate) | 6.17 oz |
| Color | Black |
| Height | 7.2" |
| Color Family | Black |
| Width | 6.1" |
| Depth | 2.6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB Type C |
| Charging Interface | USB Type-C |
| Controls/Indicators | |
| Earpiece Controls |
|
| Battery Information | |
| Battery Talk Time (ANC off) | 25 Hour |
| Batteries Required | Yes |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Listening Time (ANC on) | 24 Hour |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Listening Time (ANC off) | 40 Hour |
| Battery Talk Time (ANC on) | 16 Hour |
| General Information | |
| Brand Name | Poly |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | The sweet sound of focus Create a focus zone around you with the Voyager Focus 2, stereo Bluetooth® headset. Smartly engineered for audio perfection - all you will hear is your call. And the focus stays on you, right where it belongs. Your focus zone Experience Poly acoustic excellence with the Voyager Focus 2 headset. Loud and distracting background is reduced with three levels of advanced digital hybrid ANC. You'll be ready to have the most critical conversations with confidence. Wear it like it's not there Stay engaged during a full day of calls wearing a comfortable headband with cushioned sling and plush ear cushions. The Voyager Focus 2 is designed with you in mind - stay focused and productive all day. Crystal clear conversations It's you - loud and clear. That's all callers hear. The discreet microphone boom is not only ultra-noise canceling but, with its Acoustic Fence technology, literally creates a virtual noise-free bubble in front of your mouth. Features | Immersive experience Stay focused while on calls or listening to music/media with stereo sound. Easy to use An easy-to-use headset with smart sensors for answering/muting calls and playing/pausing music. The intelligent microphone boom automatically maintains left and right audio no matter which side the headset is worn on. It's your call Stay productive with up to 19 hours of wireless talk time (ANC on) and extend the battery life by using it corded, with audio over USB mode. Choose your device Works with your choice of device: PC via included BT700 USB Type-C® Bluetooth® dongle and mobile phones via Bluetooth®. Connectivity options Enhanced connectivity for your devices with a USB Type-C® charging cord and tethered USB-A adapter. Smart sensors Dynamic Mute Alert senses and tells you when talking while muted. And the on-ear indicator light ?ashes to let others around you know you are on a call to keep you distraction free. |
| Packing | Box |
| Product Type | Headset |
| Product Name | Voyager Focus 2 Headset |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 9T9J6AA#AC3 |
| Product Line | Voyager Focus 2 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Earpiece | |
| Driver Size | 1.26" |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design |
|
| Technical Information | |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Maximum Number of Paired Devices Supported | 8 |
| Zoom Certification | Yes |
| Bluetooth Profiles |
|
| Wireless Operating Distance | 298.6 ft |
| Sound Mode | Stereo |
| Virtual Assistant Supported |
|
| Charging Method | Charging Stand |
| Noise Canceling | Yes |
| Active Noise Canceling (ANC) | Yes |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Microsoft Teams Certification | Yes |
| Active Noise Canceling (ANC) Technology | Hybrid |
| Cable Length | 4" |
| Features |
|
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.1 |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
Warranty Information