Plantronics
Plantronics, Inc. 212741-01 Voyager 4220 Uc Bt600 Charge Stand Uc Usb-a Cable Ww
- SKU:
- 18198884
- MPN:
- 212741-01
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 11/09/2022 01:42:38 AM PST
- Stock Update:
- 11/09/2022 01:42:38 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
VOYAGER 4200 OFFICE AND UC SERIES
Power up productivity for office workers with Voyager 4200 Office and UC Series Bluetooth® wireless headsets. Roaming range is generous, and vibrant sound is a given. Users can choose from two comfortable over-the-head styles. Mono lets them hear their surroundings. Stereo is ideal for listening to media and making every conversation sound like it's face-to-face. Your teams can count on superior Poly audio clarity-and comfort, thanks to soft ear cushions and an over-the-head headband. Plus, there's outstanding noise canceling and dual microphones to help block out nearby talkers. Users can connect to either their desk phone, computer or smart phone. Who's all set for more flexibility and freedom? Everyone.
- Connect easily to your desk phone with the one-way Voyager 4200 Office base
- Connect seamlessly to your desk phone and PC/Mac with the two-way Voyager 4200 Office base
- Voyager 4200 UC Series connects directly to your mobile phone and/or PC/Mac (via USB adapter)
- Microsoft Teams version with dedicated Teams button for instant access
Features
Mexico
Specs
| Microphone | |
| Microphone Design | Boom |
| Microphone Technology |
|
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Supra-aural |
| Weight (Approximate) | 5.29 oz |
| Color | Black/Gray |
| General Information | |
| Brand Name | Poly |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Marketing Information | VOYAGER 4200 OFFICE AND UC SERIES Power up productivity for office workers with Voyager 4200 Office and UC Series Bluetooth® wireless headsets. Roaming range is generous, and vibrant sound is a given. Users can choose from two comfortable over-the-head styles. Mono lets them hear their surroundings. Stereo is ideal for listening to media and making every conversation sound like it's face-to-face. Your teams can count on superior Poly audio clarity-and comfort, thanks to soft ear cushions and an over-the-head headband. Plus, there's outstanding noise canceling and dual microphones to help block out nearby talkers. Users can connect to either their desk phone, computer or smart phone. Who's all set for more flexibility and freedom? Everyone. Connect easily to your desk phone with the one-way Voyager 4200 Office base Connect seamlessly to your desk phone and PC/Mac with the two-way Voyager 4200 Office base Voyager 4200 UC Series connects directly to your mobile phone and/or PC/Mac (via USB adapter) Microsoft Teams version with dedicated Teams button for instant access |
| Product Type | Headset |
| Product Name | Voyager 4220 UC Charge Stand UC,USB-A |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Manufacturer Part Number | 212741-01 |
| Product Model | 4220 |
| Product Series | 4200 |
| Product Line | Voyager |
| Earpiece | |
| Driver Size | 1.26" |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Technical Information | |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Wireless Operating Distance | 98.4 ft |
| Sound Mode | Stereo |
| Impedance | 32 Ohm |
| Sound Pressure Level (A-Weighted) | 118 dB(A) |
| Connectivity Technology | Wireless |
Warranty Information