plugable technologies
Plugable 2-Outlet Travel Power Strip with Built-In 3-Port 20W USB Universal Smart Charger (ps2-usb3)
- SKU:
- 19262625
- MPN:
- ps2-usb3
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
- Stock Update:
- 10/23/2023 10:48:05 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Convenient Power AccessThe Travel Power Station gives easy access to outlets and charging ports exactly where you need it, when you need it. No more fumbling behind a night stand or accidentally leaving your charger in the hotel room; The Power Station is always in sight and accessible.
Ports include 2 standard US 3-prong grounded AC power outlets and a built in 3-port USB fast smart charger in one elegant package. Its compact design, unique desktop form factor, and perfect 3.3ft power cable make it easy to create the ideal power setup at your destination. Both outlets are on opposite sides of the station, so they never interfere with each other.
Portable Design
With its compact housing and perfect-length, permanently attached power cable, the Travel Power Station slips right into any laptop bag, purse, or carry-on luggage.
With the two outlets and three USB ports, you no longer have to carry separate chargers for each device. One Travel Power Station can replace up to three device chargers, removing clutter from your travel bag.
Smart Charging Technology
With our smart charging technology there are many devices that can charge at nearly double the speed compared to generic """"universal"""" chargers and having 20W available allows you to charge two tablets and a smartphone simultaneously at their maximum charge rate from a single charger!
Features
Compatibility:
iOS, Android, and Windows Mobile devices
China
iOS, Android, and Windows Mobile devices
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Power Rating | 20 W |
| Minimum Frequency | 50 Hz |
| Maximum Output Voltage | 5 V DC |
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
| Height | 4.3" |
| Width | 2" |
| Depth | 1" |
| General Information | |
| Brand Name | Plugable |
| Manufacturer Website Address | http://www.plugable.com |
| Marketing Information | Convenient Power Access The Travel Power Station gives easy access to outlets and charging ports exactly where you need it, when you need it. No more fumbling behind a night stand or accidentally leaving your charger in the hotel room; The Power Station is always in sight and accessible. Ports include 2 standard US 3-prong grounded AC power outlets and a built in 3-port USB fast smart charger in one elegant package. Its compact design, unique desktop form factor, and perfect 3.3ft power cable make it easy to create the ideal power setup at your destination. Both outlets are on opposite sides of the station, so they never interfere with each other. Portable Design With its compact housing and perfect-length, permanently attached power cable, the Travel Power Station slips right into any laptop bag, purse, or carry-on luggage. With the two outlets and three USB ports, you no longer have to carry separate chargers for each device. One Travel Power Station can replace up to three device chargers, removing clutter from your travel bag. Smart Charging Technology With our smart charging technology there are many devices that can charge at nearly double the speed compared to generic """"universal"""" chargers and having 20W available allows you to charge two tablets and a smartphone simultaneously at their maximum charge rate from a single charger! |
| Product Type | Power Strip |
| Product Name | 2-Outlet Travel Power Strip w/ 3-Port 20W USB Universal Smart Charger |
| Manufacturer | Plugable Technologies |
| Manufacturer Part Number | PS2-USB3 |
| Product Model | PS2-USB3 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Cord Length | 3 ft |
| Receptacles |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Plugable 2-Outlet Travel Power Strip with Built-In 3-Port 20W USB Universal Smart Charger (ps2-usb3)