plugable technologies
Plugable Technologies UGA-DP-S Plugable Usb3 Usbc - Dp Graphics Adapter
- SKU:
- 18984861
- MPN:
- uga-dp-s
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
- Stock Update:
- 01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Extend Your Monitor-The Fast and Simple WaySetting up a productive workstation starts with an extra monitor. The Plugable USB 3.0 and USB C to DisplayPort Video Adapter (UGA-DP-S) keeps things simple. A one plug solution that adds a DisplayPort port to your computer, the DisplayPort adapter leaves your other ports open for peripherals. And because this adapter doesn't add on extra functionality, it's a lot more affordable than a docking station-something your purchasing manager will appreciate.
Add a Screen
With the UGA-DP-S converter, easily connect one DisplayPort monitor. Of course, adding an extra display is just the start. On Windows machines, combine multiple graphic adapters to add up to 8 monitors. On a Mac, combine multiple adapters to add up to 3 monitors.
See It All
It doesn't matter if you connect through a USB 3.0 port or a Thunderbolt 4 port, you can count on resolutions up to 1920x1080 @ 60Hz-even when adding multiple adapters.
No Connection Complexity
A hybrid 2-in-1 cable takes the guesswork out of picking an adapter that matches your computer-no IT support required. This DisplayPort monitor adapter works with the ports you have now, and the ports you'll have on your next computer-USB 3.0, USB-C, USB4, even Thunderbolt 3 and Thunderbolt 4. It's compact, too, so it's as portable as your laptop.
The Fine Print
Designed for office work using web and productivity apps-like Google Docs, the Windows Office Suite, and internet use in general-these adapters are not recommended for gaming, graphics-intensive, or design work. This adapter doesn't support playback of HDCP-protected content on sites like Netflix and Hulu. On Mac, screen rotation is not available and clamshell mode is only available on macOS 12 when the laptop is connected to its power adapter. Silicon Motion (SMI) driver download is required for Windows. SMI Instant View driver is required for Mac.
Package Contents:
- DisplayPort/USB-C/USB Audio/Video Adapter
- 1x USB-C to HDMI 2.0 adapter
Features
Package Contents:
- DisplayPort/USB-C/USB Audio/Video Adapter
- 1x USB-C to HDMI 2.0 adapter
Specs
| Physical Characteristics | |
| Height | 2.1" |
| Width | 3.9" |
| Depth | 0.6" |
| General Information | |
| Brand Name | Plugable |
| Manufacturer Website Address | http://www.plugable.com |
| Marketing Information | Extend Your Display - The Fast and Simple Way. "There's no shortage of options when it comes to adding screens to your laptop, and that's where things can get complicated (and expensive). The Plugable USB 3.0 and USB C to DisplayPort monitor adapter (UGA-DP-S) keeps things simple. A one plug solution that adds one DisplayPort port to your computer, the UGA-DP-S leaves your other ports open for peripherals. And because this USB A to DisplayPort adapter has a single function, it's a lot more affordable than a docking station. Extend or Mirror 4 Screens. With the UGA-DP-S adding an extra display is just the start. Combining multiple USB to DisplayPort Adapters makes it possible to add up to 8 monitors on Windows computers and up to 4 monitors on macOS computers. Quad HD. Add a 2560x1440p @ 60hz Quad HD monitor through a USB 3.0 port, USB-C, or even a Thunderbolt port. This USB-C to DisplayPort adapter supports seamless connectivity for crystal-clear visuals and reliable performance. Connection Simplicity. A hybrid 2-in-1 cable means you don't have to choose between a USB Type A and USB Type C to DisplayPort adapter picking an adapter that matches your computer. The UGA-HDMI-S works with the ports you have now, and the ports you'll have on your next computer-USB 3.0, USB-C, USB4, even Thunderbolt. Its compact design makes this USB C to DisplayPort adapter as portable as your laptop. This USB A to DisplayPort adapter ensures you always have the right connection for your devices. For Best Compatibility. "Silicon Motion is a versatile software that enables you to be more productive by adding additional displays through USB 3.0, USB-C, or Thunderbolt ports on your computer. SMI drivers on Windows will automatically install through Windows Updates. SMI macOS InstantView driver download and installation is required for MAC. This USB to DisplayPort converter is the perfect solution for extending your display setup with ease and affordability. More from the Manufacturer |
| Product Type | A/V Adapter |
| Product Name | DisplayPort/USB-C/USB Audio/Video Adapter |
| Manufacturer | Plugable Technologies |
| Manufacturer Part Number | UGA-DP-S |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Connector on Second End Details | 1 x DisplayPort Digital Audio/Video - Female |
| Connector on First End Details |
|
| Connector Type on First End |
|
| Connector Type on Second End | DisplayPort Digital Audio/Video - Female |
| Features |
|
| Adapter Type | DisplayPort/USB-C/USB |
| Maximum Resolution Supported | 1920 x 1080 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Plugable Technologies UGA-DP-S Plugable Usb3 Usbc - Dp Graphics Adapter